Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2015


przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2014
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2013
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2012
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2011
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2010
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2009
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2008

 

 

 

Zabawa sylwestrowa w dniu 31 grudnia 2015 r. została tym razem zorganizowana przez młodzież. Z relacji obecnych na niej naszych młodych mieszkańców możemy przypuszczać, że bawiono się doskonale do białego rana.

zyczenia2015

W dniu 18 grudnia 2015 r. odbyło się w świetlicy uroczyste spotkanie opłatkowe. W spotkaniu uczestniczyli rodzice dzieci, zaproszeni mieszkańcy, a gościem honorowym była Pani Małgorzata Surlej Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Zielonej. Ośrodek sprawuje nadzór nad naszą świetlicą. Dzieci z pomocą młodzieży przygotowały okolicznościowe przedstawienie, recytowały wiersze i śpiewały kolędy, a następnie wspólnie biesiadowano przy zastawionym pysznościami stole. Przybył też do nas Mikołaj, który obdarował dzieci upominkami.

>> Tak to wyglądało

W ramach integracji z dziećmi ze świetlicy środowiskowej w Olbrachcicach zorganizowano w dniu 03 grudnia 2015 r. wspólny wyjazd do kina Cinema City w Częstochowie. Dzieci obejrzały animowany film pod tytułem "Dobry dinozaur".

1787551229

27 listopada 2015 r. wieczorem, w świetlicy "Leśny Zakątek" wróżby andrzejkowe orzekały naszym dzieciom o ich dalszych losach. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Była też zorganizowana dyskoteka, wszystkim dopisywały humory i wspaniale sie bawili.

>> Impreza andrzejkowa

Halloween zorganizowany przez nasze gimnazjalistki w dniu 29 października 2015 r. Późnym wieczorem, w całkowitych ciemnościach, po drodze w Borowcach przemieszczały się od domu do domu przerażające postacie. Charakteryzacja była tak wspaniała, że niejednego by wystraszyła. Najważniejsza jednak jest integracja dzieci i młodzieży, które same organizują podobne wydarzenia.

 >> Zdjęcia z Halloween

 

Pomimo tego, że środków finansowych, przeznaczonych na działalność świetlicy, jest z roku na rok coraz mniej to jednak w świetlicy coś się dzieje. Starsza młodzież organizuje młodszym różne ciekawe zajęcia, opracowuje scenariusze wystepów, przeprowadza z dziećmi próby a tak naprawdę wspiera w pracy Panią świetliczankę. Mieliśmy już "Zlot świetliczanek" i "Borowce z talentem", a teraz czekamy na następne niespodzianki.

>> Zabawy dla dzieci

 

Dla wszystkich Pań, które aktywnie uczestniczyły przy organizacji festynu oraz obsługiwały stoiska gastronomiczne, zorganizowano w dniu 19 września 2015 r. w świetlicy wiejskiej biesiadę. Kilkanaście mieszkanek Borowców bawiło się przy dobrej muzyce i poczęstunku po późnych godzin wieczornych. Śpiewano, tańczono i snuto wspomnienia "jak to dawniej bywało". Uczestniczki biesiady uznały, że takie spotkania winny odbywać się co najmniej kilka razy w roku. 

>> Zdjęcia z biesiady

 

Podczas zebrania wiejskiego w dniu 17 września 2015 r. 20 obecnych mieszkańców podjęło uchwałę w sprawie wniosku o zaplanowanie przedsięwzięć w budżecie gminy Dąbrowa Zielona na rok 2016 ze środków Sołectwa Borowce w ramach funduszu sołeckiego.

"Borowieckie grzybobranie" - już po raz czwarty w Borowcach zorganizowano wiejski festyn. W dniu 12 września 2015 r. w centrum wsi zgromadzili się mieszkańcy i wiele gości aby wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie. Zabawę rozpoczął występ Pań z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej, uczestniczkami którego są dwie nasze mieszkanki Wacława Górnicz i Henryka Olszewicz. Wysłuchaliśmy w ich wykonaniu okolicznościowe piosenki, którymi wprowadziły uczestników pikniku w odpowiedni nastrój. A później występy dzieci ze świetlicy "Leśny Zakątek" przyprawiły widownię o przysłowiowy zawrót głowy. Scenariusz i wykonanie przygotowały nasze dwie gimnazjalistki Ewelina Szyda i Dagmara Skrzypczyk. Występy zakończono przedstawieniem obrzędowo zwyczajowym "Wyzwoliny Kosiarza" w wykonaniu Zespołu Teatralnego "Dąbrowianie". Co niektórzy starsi mieszkańcy mieli możliwość po raz pierwszy zobaczyć "teatr", który im sprawił wiele radości i zadowolenia. Do zabawy tanecznej przygrywał promujący się, nowy zespół muzyczny "Rewers", który swoją propozycją muzyczną zadowolił kilka pokoleń. Mieszkanki Borowców serwowały tradycyjne pierogi, ciasta, barszczyk, gulasz, chleb ze smalcem, a członkowie OSP Borowce zachęcali do degustacji grillowanych kiełbasek przy dobrym piwku. Na zabawie tanecznej wytrwało bardzo dużo osób prawie do białego rana. Tym samym organizatorzy rozumieją, że piknik był udany a wszyscy bawiący się w naszym małym sołectwie powrócą tu za rok.

>> Festyn na fotografiach

 

Borowieckie Grzybobranie 2015

 

  12.08.2015r. odbyła się świetlicowa wycieczka do Energylandii. Dzieci i młodzież wraz z opiekunami miło spędzili czas i świetnie się bawili, co widać na zamieszczonych zdięciach.

>> Zdjęcia z wycieczki

"Borowiecka noc Filmowa" - odbyła się w nocy z 8-go na 9-go sierpnia 2015r. Imprezę w całości zorganizowała młodzież, zgromadzeni mieszkańcy i goście miło spędzili czas, oglądając emocjonujące filmy.

>> Zdjęcia z Nocy Filmowej

Dnia 29.07.2015 r. w nagrodę za występ w filmie i udział w imprezie "Borowce z Talentem" dla dzieci została zorganizowana impreza z ogniskiem. Przez cały dzień dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów, takich jak: malowanie twarzy, wyścigi w workach, zabawy na świeżym powietrzu oraz teleturniej. Obiektem cieszącym się największym zainteresowaniem wśród dzieci był basen wypełniony kolorowymi balonami. Szaleństwa dopełniała taneczna muzyka. Na zakończenie każdy skosztował pysznej pieczonej kiełbasy.

>> Zdjęcia z imprezy

 

 19 lipca 2015 r. Borowiecka młodzież z pomocą pani sołtys zorganizowała imprezę okolicznościową ,,Borowce z talentem". Głównym celem imprezy był film reżyserii Dagmary Skrzypczyk i Eweliny Szydy pt. ,,Borowiecki Kapturek", ciężar nakręcenia i zmontowania filmu spoczywał na barkach Krzysztofa Bednarczyka, a najmłodsi mieszkańcy Borowców wspaniale wczuli się w rolę aktorów i sprostali zadaniu. Po filmie zgromadzeni mieszkańcy i goście z ochotą oglądali występy artystyczne borowieckich wokalistów i tancerzy, następnie chętni mieszkańcy rywalizowali ze sobą w quizie o Borowcach. I miejsce zajęła pani Aleksandra Fuchs, odznaczając się ogromną wiedzą o historii Borowców. Przez całą imprezę towarzyszyła nam miła atmosfera i wszyscy dobrze się bawili, degustując przygotowane przez rodziców ciasta.

>> Borowce z Talentem

04 lipca 2015 r. mieszkańcy Borowców w t.z.w."czynie społecznym" wykonali prace, które w innych miejscowościach wykonują na zlecenia firmy. A u nas bez zaangażowania dodatkowych środków postawiono trzymetrowy piłkochwyt wokół boiska. Tym samym praca mieszkańców zaoszczędziła Gminie dodatkowych wydatków.

>> Efekt pracy

 

W ramach odwiedzin  Gminy Dąbrowa Zielona w dniu 27 czerwca 2015 r. grupa czterech druhów strażaków z Dortmundu w Niemczech odwiedziła m.in. nasze sołectwo. W strażnicy w Borowcach gości przywitali druhowie OSP, zaprezentowali posiadany sprzęt i zaprosili na spotkanie z mieszkańcami wioski.

>> Spotkanie

 

Na zakończenie roku szkolnego w dniu 26 czerwca 2015 r. dzieci i młodzież  zorganizowały ognisko. Radość z rozpoczęcia wakacji była bardzo wielka, co widać na załączonych zdjęciach.

>> Popatrzmy tutaj

 

W niedzielę 07 czerwca 2015 r. odwiedziły naszą wieś dziewczęta z scholki z Dąbrowy Zielonej. Przyjechały na rowerach wspólnie z ks. Krzysztofem, który był inicjatorem wycieczki. Goście zorganizowali ognisko, piekli kiełbaski i spędzili w Borowcach kilka przyjemnych godzin. 

>> Scholka przy ognisku

 

W dniu 28 maja 2015 r. w świetlicy w Borowcach ks. Krzysztof Fidura odprawił mszę świetą w intencji mieszkańców o zachowanie ich od nieszczęść, dobre urodzaje i szczęśliwe zbiory.  Po odprawionej mszy wszyscy obecni udali się do kapliczki, gdzie odbyło się tradycyjne poświęcenie. 

>> Msza Święta w Borowcach

 

W sobotę 23 maja 2015 r. w Amfiteatrze im. St.Hadyny w Wiśle odbył się VI Wojewódzki Przegląd Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas imprezy prezentowano tradycyjne potrawy regionalne i wyroby rękodzieła ludowego. Występowało ponad 1000 osób z 52 zespołów prezentujących folklor cieszyński, górnośląski, żywiecki, krakowski, częstochowski, laski i inne. W uroczystości brały udział Panie z Kół Gospodyń Wiejskich naszej gminy, a mieszkanki naszej wsi Henryka Olszewicz i Wacława Górnicz zaśpiewały wspólnie z koleżankami z GKGW Dąbrowa Zielona. Występ spotkał się z dużym aplauzem publiczności, a brawom nie było końca. Mimo iż w tym dniu było bardzo zimno, rozgrzewały nas występy i motto przeglądu: "Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam dobre serca mają. Źli ludzie - wierzaj mi - ci nigdy nie śpiewają".

>> Nasze Panie

 

Na spotkanie integracyjne druhen i druhów OSP Borowce w dniu 22 maja 2015 r. zaproszono druhów OSP Lubomia, którzy przekazali nieodpłatnie naszej straży samochód bojowy. W spotkaniu oprócz przedstawicieli OSP Lubomia uczestniczyli - Pan Roman Bizoń Sekretarz Gminy Lubomia, Prezes OSP Lubomia - dh Bernard BurekDyrektor ZOW ZOSP RP w Katowicach - dh Marian Indeka, Prezes ZOP ZOSP RP w Częstochowie - dh brygadier Przemysław Zieliński, Dowódca JRG nr 4 w Koniecpolu - dh brygadier Wojciech Prokop,  Z-ca dowódy JRG nr 4 w Koniecpolu - dh kapitan Tomasz Bąk Pani Maria Włodarczyk - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona, Pan Tadeusz Ciastko -  Wiceprezes ZP ZOSP RP, druhowie z zaprzyjaźnionych OSP Łysiny i Koniecpol.

>> wizyta strażaków

 

09 maja 2015 r. grupa mieszkańców wysprzątała wyrównany za świetlicą teren - zagrabiła, wybrała kamienie i wysiała trawę. Po pracy wszyscy wspólnie odpoczywali przy ognisku.

>> Odpoczynek przy ognisku

Początek maja to czas rozpoczęcia tradycyjnych obrzędów Maryjnych. Pod kapliczką w centrum wsi spotykają się mieszkańcy, aby chwalić Maryję. Główną treść obrzędów stanowi Litania do Najświętszej Maryi Panny, zwana Loretańską, modlitwa "Pod Twoją Obronę" oraz przepiękne pieśni poświęcone Matce Bożej.

>> Śpiewanie majowe

 

XII Międzygminny Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych odbył się w Żurawiu w dniu 26 kwietnia 2015 r. W imprezie m.innymi uczestniczyły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Borowców, Dąbrowy Zielonej, Cielętnik i Zaleszczyn. Po udanych występach wspólnie biesiadowano do późnych godzin wieczornych.

>> Przegląd w Żurawiu

 

20 kwietnia 2015 r. został uporządkowany teren za świetlicą. Leżące zwały ziemi wyrównano, wykarczowano korzenie po ściętych akacjach, a w miesiącu maju zostanie tam wysiana trawa.

>> Prace w terenie

 

W sobotę 25 kwietnia 2015 r. w TVP1 w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu "Wójt Roku 2014". Tym razem wybrano kobietę -  Panią Marię Włodarczyk Wójta Gminy Dąbrowa Zielona.

 

W Wielką Sobotę 04 kwietnia 2015 r. ks. Honorat Nowak, proboszcz Parafii Św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej poświęcił w Borowcach pokarmy wielkanocne przyniesione przez mieszkańców do świetlicy "Leśny Zakątek". Zwyczaj błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych ma swoje korzenie we wczesnym średniowieczu, lecz obecnie praktykowany jest oprócz Polski  tylko w kilku krajach - Austrii, Niemczech, Slowenii i Słowacji.

>> Zdjęcia z poświęcenia

wielkanocne 2015

Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczyły w dniu 21 marca 2015 r. w X Regionalnej Prezentacji Stołów i Wyrobów Wielkanocnych, której gospodarzem była tym razem Gmina Dąbrowa Zielona. Wspólnie z koleżankami z GKGW przygotowały świąteczne potrawy i wypieki, pomogły przy dekoracji wystawianego stołu i jak zawsze dwie nasze Panie wystąpiły z zespołem śpiewaczym "Dąbrowianki". Podczas imprezy wręczono również nagrody laureatom Regionalnego Konkursu Na Palmę Pisankę i Marzannę, wśród których była Ewelina Szyda mieszkanka Borowców.

>> Zaprezentowaliśmy się...

Uroczyste spotkanie dzieci i młodzieży z wychowawcami i opiekunami, którzy pracowali w świetlicy w latach 2007 - 2014 odbyło się w dniu 01 marca 2015 r. Spotkanie pod hasłem "I zlot świetliczanek i świetliczanów 2015" zorganizowała młodzież. Opracowali projekcję multimedialną, która przybliżyła zaproszonym gościom działalność świetlicy w okresie ośmiu lat. Projekcja przypomniała wycieczki, imprezy, zajęcia świetlicowe, zabawy i wiele innych  mających miejsce w świetlicy. Goście przy słodkim poczęstunku wysłuchali  słowno muzycznego przedstawienia nawiązującego do wesołych i czasami śmiesznych wydarzeń świetlicowych. Młodzież zorganizowała także konkurs w którym testowano pamięć wychowawców o ich świetlicowej działalności. W bardzo dobrze zorganizowanej imprezie wzięło udział 14 zaproszonych opiekunów, a także Wójt Gminy Maria Włodarczyk, Lilla Deska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Małgorzata Surlej Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, rodzice i mieszkańcy Borowców. Obecni na spotkaniu byli pod wrażeniem pomysłowości i umiejętności Eweliny Szydy i Dagmary Skrzypczyk, które były organizatorami imprezy.

>> Polecamy obejrzeć

 

Ostatnia sobota karnawału. W dniu 14 lutego 2015 r. mieszkańcy Borowców i zaproszeni goście bawili się na pięknie udekorowanej świetlicowej sali do porannych godzin następnego dnia. Panie już wcześniej przygotowały wspaniałe przekąski i pyszne jadło na ten szczególny wieczór. Dobra muzyka i poczęstunek, a przede wszystkim miłe towarzystwo były gwarancją udanej zabawy. Wszyscy uczestnicy spotkania zapowiedzieli udział w następnych, organizowanych w Borowcach imprezach.

>> Nasza zabawa

W dniu 03 lutego 2015 r. na zebraniu wiejskim w Borowcach mieszkańcy podjęli uchwałę w sprawie zmiany przeznaczenia przyznanego funduszu sołeckiego na rok 2015.

Tłusty Czwartek - tak jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach. Dzieci i młodzież zorganizowały w dniu 12 lutego 2015 r. zabawę karnawałową na którą zaprosiły koleżanki i kolegów ze szkół do których uczęszczają. Wszyscy uczestnicy zabawy świetnie się bawili, objadali pączkami, a tańcom nie było końca.

 >> Zdjęcia z zabawy

W dniu 18 stycznia 2015 r. odbyło się w Borowcach zebranie wiejskie w sprawie wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej. W zebraniu uczestniczyło 57 mieszkańców oraz zaproszeni goście reprezentujący władze Gminy Dąbrowa Zielona - Pani Maria Włodarczyk Wójt Gminy, Pan Krzysztof Kucharski Przewodniczący Rady Gminy i Pani Halina Huras Sekretarz Gminy. Zebraniu przewodniczył Pan Tadeusz Ciastko w charakterze opiekuna sołectwa Borowce.

>> Podsumowanie II kadencji i nowe wybory