Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2014

przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2013
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2012
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2011
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2010
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2009
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2008

 

 

zyczenia2014

 

 grudniu 2014 r. przed Świętami Bożego Narodzenia zakończono remont drogi gminnej D - 170, którą możemy dojechać do wsi Luborcza. Drogę poszerzono, wykorytowano, utwardzono i położono nakładkę asfaltową. Wcześniej Nadleśnictwo Gidle wyrównało i utwardziło drogę łączącą Borowce z Maćkówką. Tym samym wszystkie drogi dojazdowe do naszej wsi, leżące na terenie naszej gminy, zostały wyremontowane i odbudowane.

>> Tak powstawała nowa droga

 

19 grudnia 2014 r. był dniem wyjątkowym i bardzo uroczystym. Wychowankowie świetlicy wspólnie z rodzicami uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w świetlicy "Leśny Zakątek". Na te okoliczność przygotowano przedstawienie, w którym widzieliśmy Bożą Rodzinę w otoczeniu pastuszków, królów i aniołków. Dzieci śpiewały wiele kolęd i pastorałek, a przy wigilijnym poczęstunku  panowała w świetlicy radosna, świąteczna atmosfera.

>> Spotkanie opłatkowe 2014

 Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich wspólnie z koleżankami z GKGW z Dąbrowy Zielonej, przygotowały potrawy na IX Regionalną Prezentację Stołów Wigilijno Bożonarodzeniowych, która miała miejsce w Zespole Szkół w Koziegłowach w dniu 13 grudnia 2014 r. Jest już tradycją, że uczestniczymy we wszelkiego rodzaju imprezach organizowanych nie tylko na terenie naszej gminy, ale i poza nią. Każdorazowo dwie nasze koleżanki uświetniają tego rodzaju okoliczności występem z zespołem "Dąbrowianki".

>> Zdjęcia z prezentacji

"Seniorzy na wsi - wyzwania i możliwości" to temat  X Regionalnego Spotkania Liderów Odnowy Wsi z Terenu Województwa Śląskiego, które odbyło się w dniach 8 - 9 grudnia 2014 r. w Hucisku, Gmina Włodowice. Uczestnicy spotkania, w tym także sołtys Borowców, mieli możliwość zapoznania się z realizacją polityki senioralnej w kontekście Strategii Polityki Społecznej Województwa Śląskiego do roku 2020 oraz dobrymi przykładami jej realizacji. Omawiano możliwości dofinansowania projektów z zakresu polityki senioralnej w sołectwach w świetle Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, a także działalność Gminnej Rady Seniorów - nowej instytucji wprowadzonej do ustawy o samorządzie gminnym.

 W dniu 3 grudnia 2014 r. odwiedziła naszą wieś grupa 11 animatorów społecznych z całego kraju - laureatów nagrody im. Heleny Radlińskiej. W ramach wizyty na terenie Lokalnej Grupy Działania "Razem na Wyżyny" pokazano nasze sołectwo jako przykład dobrych społecznych inicjatyw. "Aspekty współpracy i współdziałania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych na terenie LGD "Razem na Wyżyny" - były tematem wizyty studyjnej. 

>> Wizyta animatorów

 

Wieczór Andrzejkowy, to wieczór magii i czarów, wróżenia z wosku i kart oraz wieczór wspaniałej zabawy. Dlatego też wzorem ubiegłych lat, w dniu 28 listopada 2014 r. zorganizowano w świetlicy spotkanie andrzejkowe dla dzieci i młodzieży.

>> Andrzejki 2014

 Aleksandra Fuchs sołtys Borowców już po raz trzeci została radną Gminy Dąbrowa Zielona. W dniu 16 listopada 2014 r. w wyborach samorządowych zaufało jej 78 wyborców. Podczas I uroczystej sesji, inaugurującej VII Kadencję Samorządu Gminy Dąbrowa Zielona, w dniu 27 listopada 2014 r. powierzono jej nadal funkcję wiceprzewodniczącej Rady Gminy, jest także członkiem Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego i Finansów.

Podczas uroczystej sesji, która odbyła się w hali Zespołu Szkół w dniu 12 października 2014 r. została podjęta uchwała w sprawie ustanowienia herbu i innych symboli Gminy Dąbrowa Zielona. Nadanie herbu uświetniły występy uczniów z Zespołu Szkół w Dąbrowie Zielonej i Pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Wspólnie z Paniami z Gminnego KGW wystąpiły dwie nasze mieszkanki - Wacława Górnicz i Henryka Olszewicz.

>> Nadanie Herbu Gminie

październiku 2014 r. uruchomiono lampę hybrydową, zainstalowaną na działce komunalnej w centrum wsi. Lampa oświetla cały plac, na którym organizowane są wiejskie festyny. Nie będzie już potrzebnym korzystanie z energii elektrycznej ze świetlicy lub od mieszkających w pobliżu mieszkańców. Lampa jest samowystarczalna, zasilana panelami słonecznymi i turbiną wiatrową.

>> Nowa lampa

Podczas wycieczki do JuraParku w Krasiejowie w dniu 11 października 2014 r. dzieci odkrywały świat sprzed milionów lat, stanęły oko w oko z dinozaurami, przeżyły podróż w czasie, poznawały swoich przodków, a w Cinema 5D doznawały wrażeń w trójwymiarze. Wycieczka była  bardzo udana i jak zawsze pełna pozytywnych emocji. We wspólnej wycieczce uczestniczyły dzieci ze świetlicy w Ulesiu.

>> Nasza wycieczka

Zakończono w dniu 27 września 2014 r. budowę zadaszenia nad wejściem do podpiwniczenia świetlicy. Całość prac wykonali mieszkańcy Borowców -  Krzysztof Górnicz i Henryk Wojcieszko, a pomagał jak zawsze Czesław Kania.

>> Zadaszenie nad piwnicą

26 września 2014 r. zorganizowano dla dzieci ze świetlicy zabawę przy ognisku. Pogoda sprzyjała, uczestnicy imprezy piekli kiełbaski i bardzo dobrze sie bawili.

>> Ognisko dla dzieci

Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu na "wzmocnienie świetlicy", dzieci i młodzież mają zorganizowany czas wolny, uczestniczą w różnego rodzaju organizowanych w świetlicy zajęciach - komputerowych, plastycznych, teatralnych, tanecznych, sportowo rekreacyjnych itp. Uczestniczą takze w zajęciach socjoterapeutycznych i profilaktycznych oraz otrzymują pomoc reedukacyjną. W czasie zajęć korzystają z posiłku, który dowozi Gminna Spółdzielnia Socjalna.

>> Co robimy na świetlicy

Podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się w dniu 23 września 2014 r. w świetlicy w Borowcach, 22 obecnych na zebraniu mieszkańców podejmowało decyzję o przeznaczeniu funduszu sołeckiego w roku 2015. W zebraniu uczestniczyła Maria Włodarczyk - Wójt Gminy, Adam Szkop - Przewodniczący Rady Gminy oraz Halina Huras - Sekretarz Gminy Dąbrowa Zielona. Po podjęciu uchwały w przedmiotowej sprawie omawiano problemy związane ze zniszczeniem dróg w kierunku Maćkówki i Luborczy. Wójt Gminy poinformowała mieszkańców o deklaracji Nadleśnictwa w Gidlach o naprawie drogi na Maćkówkę jeszcze w bieżącym roku, obiecała także pomoc w uporządkowaniu drogi w kierunku Luborczy. Sekretarz Gminy rozdawała mieszkańcom "koperty życia" i informowała o zasadach ich wykorzystania. Sołectwo, Koło Gospodyń Wiejskich i świetlica "Leśny Zakątek" otrzymały dyplomy z podziękowaniem za aktywny udział w organizacji dożynek gminnych.Na zakończenie zebrania dyskutowano o zbliżających się wyborach samorządowych.

>>Pełny tekst uchwały

20 września 2014 r. zakończono remont drogi powiatowej biegnącej przez Borowce. Stary,  ponad 50 letni bruk pokryto nawierzchnią asfaltową. Trochę przykro gdyż wieś straciła swój zabytkowy klimat, ale w obecnych czasach, przy dużym natężeniu przemieszczającego się transportu samochodowego było to konieczne.

>> Remont drogi

Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich aktywnie uczestniczyły w organizacji gminnych dożynek. W dniu 07 września 2014 r. pochwaliły się pięknie wykonanym wieńcem  dożynkowym, uczestniczyły w konkursie kulinarnym zespołów gmin LGD "Razem na Wyżyny", na który przygotowały 500 pierogów z kapustą i grzybami, nadziewane kluski ziemiaczane i ciasta drożdżowe ze śliwkami. Dzieci, młodzież i mieszkańcy Borowców wykonali ciekawe dekoracje dożynkowe. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej zorganizowali zespól do turnieju sołectw i wystawili służbę porzadkową. Na scenie, wspólnie z koleżankami z GKGW wystąpiły dwie członkinie naszego koła i dwójka dzieci z świetlicy "Leśny Zakatek", a jedna z naszych Pań otrzymała nagrodę w Gminnym Konkursie "Estetyczne zagospodarowanie zagrody - posesji wiejskiej".

>> Dożynki

W Cielętnikach, odbyła się w dniu 06 września 2014 r. uroczystość zorganizowana z okazji 70 rocznicy bitwy  partyzanckiej w lasach cielętnickich. Przy Pomniku Poległych, zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się Apel Poległych , a uroczystość uświetniła salwa honorowa  wykonana przez żołnierzy. Duży udział w organizacji i prowadzeniu całego wydarzenia miał nasz mieszkaniec płk Marian Błaszczyk.

>> Rocznica bitwy

 

W Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych, które odbyły się w dniu 31 sierpnia 2014 r. w Olbrachcicach, wzięli udział druhowie z ośmiu Ochotniczych Straży Pożarnych w terenu Gminy Dąbrowa Zielona. Nasza jednostka zajęłą w zawodach drugie miejsce - za co druhom gratulujemy.

>> Zdjęcia z zawodów

 

"Borowieckie Grzybobranie" - festyn w dniu 16.08.2014 r. był pod znakiem zapytania. Od samego rana towarzyszyła nam deszczowa ulewa. Rozstawianie namiotów, stołów i ławek odbyło się w strugach deszczu. Ale o godz. 16 -tej zaświeciło słońce i tak mieszkańcy i przybyli do naszej miejscowości goście spędzili super popołudnie i wieczór. Na tematycznie udekorowanej scenie wystąpiły dzieci z świetlicy "Leśny Zakątek", Panie z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Zielonej, w którym śpiewają dwie członkinie naszego lokalnego koła oraz debiutujący zespół śpiewaczy z Cielętnik. Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej prowadziły konkursy dla dzieci: literacki i plastyczny - oba nawiązywały do tematyki grzybowej. Uczestnicy festynu mogli korzystać ze stoisk gastronomicznych, a Panie z Borowców przygotowały pyszne pierogi i ciasta. Zabawa, do której przygrywał zespół "Classic" trwała do późnych godzin wieczornych.

Mieszkańcy Borowców dziękują pracownikom Gminnego Osrodka Kultury i Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dąbrowie Zielonej za pomoc i zaangażowanie w zorganizowaniu festynu.

>> Festyn"Borowieckie Grzybobranie"

W spotkaniu integracyjnym Kół Gospodyń Wiejskich i Zespołu Teatralnego "Dąbrowianie" wzięli udział członkowie z Dąbrowy Zielonej, Borowców, Dąbka i Zaleszczyn. W dniu 08.08.2014 r. w świetlicy wiejskiej na Dąbku w godzinach wieczornych, odbyło się spotkanie zaangażowanych w rozwój kultury i tradycji osób zrzeszonych w wymienionych stowarzyszeniach. Wymieniano doświadczenia, rozmawiano o planach na przyszłość, śpiewano i biesiadowano. A to wszystko przy poczęstunku przygotowanym przez Panie z KGW. Panie z Borowców przygotowały na poczęstunek  300 pierogów.

 >> Biesiada

W dniu 25 lipca 2014 r. w godzinach wieczornych odbyło się w świetlicy zebranie wiejskie, w którym wzięło udział 26 mieszkańców. W trakcie zebrania podjęto uchwałę w sprawie zmiany w przeznaczeniu funduszu sołeckiego w roku 2014 r. Konkretnie chodziło o przesunięcie środków z rezerwy na zadanie - instalacja lampy hybrydowej w miejscowości Borowce. Omawiano także sprawy dotyczące festynu wiejskiego, który będzie organizowany w dniu 16 sierpnia 2014 r. Mieszkańcy zostali poinformowani o ogłoszonym przetargu na naprawę drogi powiatowej biegnącej przez wieś, a szczegóły dotyczące tej inwestycji zostaną omówione na następnym zebraniu.

>>Pełny tekst uchwały

Dzieci i młodzież z świetlicy w Dąbku i Dąbrowie Zielonej odwiedziły w dniu 25 lipca 2014 r. naszą świetlicę. Z Dąbrowy Zielonej przyjechali na rowerach, a z Dąbku przywiózł uczestników wycieczki bus. Dla gości i dzieci z Borowców zorganizowano ognisko, na którym  pieczono kiełbaski i dwa garnki ziemniaków - pieczonek. Na świetlicy rozgrywano turniej tenisowy i zabawę w piłkarzyki. Goście spędzili w naszej miejscowości kilka godzin i nie kryli zadowolenia z udanej zabawy.

>> Wycieczki

Pokazały się pierwsze grzyby w naszych lasach. Co prawda to nie jest jeszcze wysyp wszystkich, występujących w naszej okolicy gatunków, ale zbieranie kurek też sprawia przyjemność amatorom tego smacznego grzybka.

kurki

Wzorem lat ubiegłych uczestniczyliśmy w konkursie pod nazwą "Wzmocnienie rozwoju lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie". W dniu 23 czerwca 2014 r. uchwałą nr IV/52/6/2014 Sejmik Województwa Śląskiego udzielił pomocy finansowej na realizację zadań m.innymi w świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach. Dzięki wsparciu finansowemu beneficjenci zadania będą uczestniczyć w wycieczkach, imprezach i planowanych w świetlicy zajęciach.

W XI Międzygminnym Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych w Przyrowie w dniu 7 czerwca 2014 r. prezentowało swój repertuar kilkanaście zespołów z gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Olsztyn i Przyrów. Naszą gminę reprezentowały dwa zespoły - GKGW z Dąbrowy Zielonej, w którym występują nasze dwie mieszkanki oraz KGW z Cielętnik. Po wysłuchaniu pieśni, piosenek i przyśpiewków ludowych wręczono uczestniczkom dyplomy i nagrody za pięknie przygotowane występy. Na zakończenie zaproszono wszystkich na wspólną biesiadę.

>> Zdjęcia z Przeglądu

W wyjeździe studyjnym do Lokalnej Grupy Działania "Kanał Augustowski i Rospuda" w dniach 29 - 31 maja 2014 r. uczestniczyła m. innymi sołtys Borowców - członek Stowarzyszenia "Razem na wyżyny". Wyjazd miał na celu wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem Lokalnej Grupy Działania oraz wdrażaniem Lokalnej Strategii Rozwoju. Gospodarze oprócz prowadzonych szkoleń, pokazali uczestnikom  projekty realizowane ze środków unijnych, które bardzo znacznie wpływają na rozwój turystyki w ich regionie. Była to też okazja do zobaczenia i poznania historii Kanału Augustowskiego podczas rejsu po rzece Netta i jeziorach Necko, Białe oraz Studzienniczne.

>>Na Mazurach

19 - 20 maja 2014 r. Minął zaledwie miesiąc i znów sprzątamy nasze wiejskie działki, jak zawsze kosimy trawę, grabimy i zbieramy śmieci. Uporządkowane tereny zapraszają do odpoczynku mieszkańców i odwiedzajacych naszą miejscowość gości.

>> Porządki majowe

12 maja 2014 r. w świetlicy wiejskiej w Borowcach zgrodmadzili się mieszkańcy aby uczestniczyć w mszy świętej w intencji dobrych urodzajów. Modlitwy błagalne o oddalenie żywiołów i dobre zbiory zainicjowano w Galii ok. 450 r. w obliczu głodu po gwałtownych klęskach żywiołowych, trzęsieniach ziemi i wojnach. Z upływem czasu przeszły do liturgii rzymskiej i upowszechniły się w całym kościele. 

Msze świętą zakończono błogosławieństwem udzielonym przy przydrożnej kapliczce w centrum naszej wsi.

>> Msza

Maj - wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach, potocznie zwane majówkami - to piękna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia. Dawniej "Majówki" rozpoczynały się w godzinach wieczornych po skończonej pracy w polu i gospodarstwie, gdy było wszystko posprzątane, obrządzone i robiło się chłodniej. Dla wielu jej uczestników modlitwa i śpiew był wypoczynkiem po ciężkiej pracy w rolnictwie.

Piękna melodia Litanii Loretańskiej, przymioty i pieśni sławiące Madonnę rozbrzmiewają co wieczór także przy kapliczce w Borowcach.

>> Majowe 2014 

Bocian biały gniazduje zazwyczaj przy otwartych łąkach lub innych terenach trawiastych, które są podmokłe lub okresowo zalewane. Ten który w dniu 30 kwietnia 2014 r. odwiedził Borowce zapewne przyleciał na "przeszpiegi". Siedział na drzewie ok. dwóch godzin, klekotał i klekotał, rozglądał się dokoła, nic dla siebie nie znalazł więc odleciał. Jest to pierwsze takie wydarzenie od wielu lat.

 
bocian 1 bocian 2

W Regionalnym Forum Liderów Odnowy Wsi z terenu Województwa Śląskiego uczestniczyli sołtysi z naszej gminy wraz z Wójtem Marią Włodarczyk. W dniach 24 - 25 kwietnia 2014 r. w Ustroniu w Hotelu Wilga mieli możliwość podczas sesji warsztatowych wysłuchać informacji o zmianach w ustawie o funduszu sołeckim, co jeszcze możemy zrobić na wsi, propagowanie tradycji przez Koła Gospodyń Wiejskich, rola sołtysa w odnowie wsi. To tematy pierwszego dnia warsztatów. Drugi dzień to prezentacje programów i działań dedykowanym sołectwom i gminom o charakterze wiejskim dostępnych w ramach PROW 2014 - 2020, oraz wizyty studyjne do miejscowości, w których zachowały się cenne zasoby dziedzictwa kulturowego. W szkoleniu brała udział sołtys Borowców Aleksandra Fuchs.

Kwiecień to rozpoczęcie corocznych wiosennych porządków. W dniu 14 kwietnia 2014 r. koszono, grabiono i sprzątano działki komunalne. Przykre jest to, że do prac przychodzą zawsze te same osoby, a z uporządkowanych, rekreacyjnych terenów korzystają prawie wszyscy okoliczni mieszkańcy.

I znów dwie Panie z naszego KGW wystąpiły wspólnie z koleżankami z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich  z Dąbrowy Zielonej. Tym razem w Supermarkecie Auchan w Częstochowie w niedzielę 13 kwietnia 2014 r. Zaśpiewały 10 utworów związanych m.innymi z okresem wielkanocnym. Występ Pań podobał się odwiedzającym sklep gościom, którzy przystawali aby je posłuchać, zrobić zdjęcia i nagrodzić brawami.

>> Występ Pań w Auchan

Na XX Jubileuszowy Konkurs Palma, Pisanka, Marzanna do hali przy Zespole Szkół w Dąbrowie Zielonej przybyło w dniu 11 kwietnia 2014 r. wiele znakomitych gości. Konkurs już od 20 lat promuje tradycje, zwyczaje i obrzędy związane z okresem wiosennym i wielkanocnym. Po zakończeniu części oficjalnej oraz roztrzygnięciu konkursu, wystąpiły w pięknym wiosennym przedstawieniu dzieci z Przedszkola w Dąbrowie Zielonej, okolicznościowe pieśni i piosenki wykonały Panie z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Zielonej oraz Panie z KGW w Cielętnikach. Nasze dwie koleżanki Wacława Górnicz i Henia Olszewicz jak zawsze wspierają swoim głosem zespół z GKGW.

>> XX Jubileuszowy Konkurs Palma, Pisanka, Marzanna

W hali sportowej w Olsztynie w dniu 05 kwietnia 2014 r. Panie z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej uczestniczyły w Regionalnej Przezentacji Potraw i Wyrobów Wielkanocnych. Wspólnie z koleżankami z naszego KGW przygotowały potrawy i ozdoby znane z tradycji Świąt Wielkiej Nocy. Pięknie ustrojony stół z wybornymi potrawami i wypiekami można było nie tylko podziwiać, ale i degustować. W prezentacji uczestniczyło ponad 50 wystawców z czterech powiatów, a Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały podziękowania i nagrody ufundowane przez Gminę Olsztyn, RZRKiOR w Częstochowie i Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

 >> Regionalna Przezentacja Potraw i Wyrobów Wielkanocnych

 

 02 kwietnia 2014 r. odbyło się w Borowcach zebranie wiejskie. W zebraniu uczestniczyło 20 mieszkańców oraz Maria Włodarzczyk - Wójt Gminy i Adam Szkop - Przewodniczący Rady Gminy w Dąbrowie Zielonej. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności Rady Sołeckiej i Sołtysa w roku 2013,  uczestnicy zebrania obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą realizacji zadań inwestycyjnych, kulturalno - oświatowych i integracyjnych na terenie całej gminy w roku 2013 . Tak naprawdę mało osób wie co w poszczególnych sołectwach się dzieje - wykonano naprawę i przebudowę wielu dróg gminnych, powstało targowisko, wybudowano oczyszczalnię ścieków, uporządkowano i zagospodarowano działki komunalne dla potrzeb lokalnych społeczności, organizowane były różnego rodzaju imprezy i konkursy, utworzono dodatkowe świetlice dla dzieci i młodzieży - to tylko wycinek z omawianych dokonań. W tej wyliczance jesteśmy także my - modernizacja i przebudowa świetlicy. W planach Wójta i Rady Gminy jest kanalizacja w Św. Annie, remont drogi gminnej Olbrachcice - Rogaczew, wodociągi w Milionowie, Maćkówce i Rogaczewie, zagospodarowanie terenu za gmimnazjum i remont czterech mostów.

W trakcie zebrania poruszano problemy związane z remontem dróg leśnych, wycięcie gałęzi na drodze do Rogaczewa, ustawienie znaków drogowych i naprawę oświetlenia. Wszystkie postulaty znalazły zrozumienie, a mieszkańcy otrzymali zapewnienie o usunięciu zgłaszanych problemów.

29 marca 2014 r. rozpoczęliśmy prace porządkowe. Ścięte w ubiegłym roku na boisku akacje pocięto, porąbano i ułożono. Drewno będzie służyło do opalania świetlicy wiejskiej w okresie zimowym.

>> Na fotografiach

W programie telewizyjnym "Pytanie na śniadanie" w dniu 19 marca 2014 r. wystąpiła sołtys Borowców Aleksandra Fuchs. Tematem programu było pytanie "Dlaczego nie lubimy kobiet, które odniosły sukces?"

>> Pytanie na śniadanie

15 lutego 2014 r. odbyło się w Borowcach Walne zebranie sprawozdawcze OSP za 2013 rok. Na stan 30 - obecnych było 23 członków. W zebraniu uczestniczyła Maria Włodarczyk - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona, Tadeusz Ciastko - Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Częstochowie i Aleksandra Fuchs - Sołtys Borowców. Prezes Marian Błaszczyk i Komisja Rewizyjna złożyli sprawozdania z działalności w roku 2013, następnie po przegłosowaniu wymaganych uchwał udzielono jednogłośnie absolutorium Zarządowi. Przyjęto plan działania na 2014 rok. W trakcie zebrania odznaczono za zasługi dla pożarnictwa po raz drugi Pana Franciszka Kosinia - współzałożyciela OSP Borowce. Poinformowano obecnych o osiągnięciach naszego OSP - 1 miejsce w gminnych zawodach sportowo pożarniczych, 7 miejsce w zawodach powiatowych - to najlepsze miejsce wśród dotychczas startujących z naszej gminy, 1 miejsce w zawodach o puchar Wójta Gminy w siłowaniu na rękę. Wójt Gminy w swoim wystąpieniu pochwaliła przygotowanie i organizację zebrania, a Pan Tadeusz Ciastko przedstawił i omówił sprawy związane z OSP na terenie Gminy Dąbrowa Zielona w bieżącym roku.

>> Walne zebranie 

"Jak każe tradycja - jedliśmy śledzika". We wtorek 04 marca 2014 r. Panie z naszej wsi spotkały się w świetlicy aby biesiadować. Wcześniej przygotowały wiele smakowitych potraw, wśród których nie mogło zabraknąć śledzi. Przy suto zastawionym stole i dobrej muzyce bawiły się do późnych godzin wieczornych. Atrakcją wieczoru był występ naszych dwóch koleżanek, członkiń zespołu śpiewaczego Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich.

>> Nasza biesiada

10 lutego 2014 r. w świetlicy, w spotkaniu międzypokoleniowym uczestniczyło wiele mieszkańców Borowców. Dzieci i młodzież uczęszczające do świetlicy przygotowały przedstawienie, w szczególności dla babć i dziadków, ale zaproszono też innych mieszkańców do wspólnej zabawy. Takie spotkania integrują społeczność lokalną - jest to ważne w tak małej, położonej w lesie miejscowości.

>> Dla Babci i Dziadka

>> Spotkanie integracyjne

 
 

W spotkaniu "Jak się piszą dobre historie", które się odbyło w dniu 06 lutego 2014 r. w księgarnio - kawiarni Wrzenie Świata w Warszawie, uczestniczyła sołtys Borowców Aleksandra Fuchs. Spotkanie zorganizowano z okazji premiery książki "Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli", która jest zbiorem 10 reportaży o liderach - absolwentach Szkoły Liderów Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, m.innymi o sołtysce. Książkę można pobrać bezpłatnie na stronie www.drzwipowoli.pl.

>> Premiera książki

01 lutego 2014 r. mieszkańcy Borowców zorganizowali w świetlicy zabawę karnawałową. W pięknie udekorowanej sali, przy kominku, dobrym poczęstunku i muzyce bawiło się 16 osób. Wszak karnawał to czas radości i zabawy, jest to także doskonała okazja do spotkań przyjaciół, sąsiadów i znajomych. Do końca karnawału pozostał prawie miesiąc, więc jest jeszcze czas na organizację następnej imprezy - do czego gorąco namawiamy.

>> Czas karnawału

 

Wielka Orkiestra Świąteczej Pomocy znów zagrała. 12 stycznia 2014 r. o godz. 16.00 w sali sportowej Zespołu Szkół w Dąbrowie Zielonej wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra  Dęta, przedszkolaki, uczniowie z Dąbrowy Zielonej i Olbrachcic, a także członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Zielonej i Cielętnik oraz zespół muzyczny "Rezerwacja". Cieszymy się, że z zespołem GKGW występują członkinie naszego koła, które promują naszą gminę podczas ważnych spotkań i wydarzeń.

 WOSP 1 2014  WOSP 2 2014

 

11 stycznia 2014 r. na"Spotkaniu Noworocznym 2014", zorganizowanym przez Marię Włodarczyk Wójta Gminy Dąbrowa Zielona, spotkali się członkowie stowarzyszeń i przedsiębiorcy działający na terenie naszej gminy. Z Borowców w spotkaniu uczestniczyli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich.  Goście po powitaniu wysłuchali życzeń Wójta Gminy i obejrzeli prezentację ważnych wydarzeń w gminie w 2013 r. Po wręczeniu Statuetek Strażackich wystąpiły członkinie z GKGW w Dąbrowie Zielonej i KGW z Cielętnik. Przy dobrym poczęstunku przygrywała Częstochowska Kapela Biesiadna "Grupa Romana" z udziałem Grzegorza Stasiaka.

 >> Spotkanie noworoczne

03 stycznia 2014 r. zorganizowano w świetlicy spóźnioną zabawę choinkową dla dzieci i młodzieży, na którą zaproszono rodziców i gości - przedstawicieli naszej gminy. Wychowawca świetlicy Pani Marzena Michalska przygotowała z dziećmi piękny okolicznościowy wystep - recytowano wiersze, śpiewano kolędy, a każdy z obecnych gości otrzymał życzenia własnoręcznie wykonane i podpisane przez wychowanków. Poczęstunek przygotowali pracownicy Gminnej Spółdzielni Socjalnej "Przyszłość", która rozpoczęła swoją działalność w grudniu 2013 r.

>> Zdjęcia z zabawy