Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2013

przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2012
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2011
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2010
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2009
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2008

 

 

Na zabawie sylwestrowej w dniu 31 grudnia 2013 r. bawiło się 36 osób, zarówno mieszkańców jak i zaproszonych gości. Nie zabrakło dobrej muzyki i smacznego poczęstunku, a Nowy Rok powitano lampką szampana i pięknymi fajerwarkami. A, że było tak dobrze, to już planujemy zabawy w karnawale 2014.

>> Sylwestrowa zabawa

Przed Świętami Bożego Narodzenia zakończono długo oczekiwany remont świetlicy w Borowcach. Zaangażowani mieszkańcy natychmiast przystąpili do prac porządkowych, tak aby zarówno dzieci jak i społeczność lokalna mogła po Świętach zorganizować imprezę choinkową i sylwestrową. Wykonane prace remontowe zakończyły działania ujęte w "Planie Odnowy Miejscowości" (Plan odnowy wsi) opracowanym w 2008 roku. Na pewno w trakcie użytkowania zarówno budynku, jak i zagospodarowanych działek komunalnych będą występowały różne dodatkowe potrzeby, ale na zakończenie roku 2013 możemy się pochwalić prawie 100% realizacją planu, a to zaledwie w ciągu sześciu lat.

>> Świetlica po remoncie

GoldSeparator

 szopka swiateczna

 gwiazdka  S E R D E C Z N E    Ż Y C Z E N I A   gwiazdka

Wielu szczęśliwych chwil, pokoju ducha, miłości i zrozumienia

z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego,

życzy wszystkim mieszkańcom wioski oraz gościom

                                                Rada Sołecka

 

GoldSeparator

Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich uczestniczyły w dniu 15 grudnia 2013 r. w prezentacji stołów świątecznych, która odbyła się w hali sportowej w Rędzinach. Wspólnie z Paniami z GKGW z Dąbrowy Zielonej przygotowały pięknie ustrojony stół, na którym przezentowano tradycyjne polskie potrawy wigilijne, a podawane tam pierogi wykonały mieszkanki Borowców. W części artystycznej wysłuchano kolęd i pastorałek w wykonaniu lokalnych zespołów zespołów ludowych, w tym także występu naszych Pań.

>> Zdjęcia z prezentacji

14 grudnia 2013 r. dzieci i młodzież z świetlicy "Leśny Zakątek" były, w ramach zorganizowanej wycieczki, w kinie Cinema City w Częstochowie na filmie "Kraina Lodu".

>> Wycieczka do kina

6 grudnia 2013 r. jak co roku zorganizowano w świetlicy imprezę Mikołajkową. Tym razem skromniejszą niż w latach poprzednich, a to z uwagi na dużo mniejszą, otrzymaną dotację oraz trwajacy jeszcze w budynku świetlicy remont. Mimo to dzieci spędziły wieczór w świątecznej atmosferze, przy dobrej zabawie i poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

>> Coroczne Mikołajki

 

W Centrum Rozrywki Hula Kula w Rędzinach dzieci i młodzież z świetlicy "Leśny Zakątek" spędziły w dniu 29 listopada 2013 r. niezapomniany wieczór andrzejkowy. Animatorzy zorganizowali dla uczestników wycieczki szereg atrakcyjnych gier, zabaw i konkursów. Bawiono się w wielopoziomowym labiryncie, na dmuchanych skakańcach, zjeżdżalniach i basenach z piłkami, w kręgielni  i automatach do gier. W trakcie czterogodzinnej zabawy wszyscy otrzymali  poczęstunek - słodkości i gorącą pizzę.

>> Była taka wycieczka

  15 października 2013 r. widać już pierwsze efekty pracy ekipy remontowej. Budynek świetlicy jest ocieplony, teraz czeka na otynkowanie i ładnie dobrane kolory. Prace wodno kanalizacyjne na zewnątrz budynku zakończono, oraz wykonano instalację odgromową i uziemienie.

>> Efekty prac

A jednak to nie koniec grzybobrania. W piątek 11 października 2013 r. jeszcze były w naszych lasach grzyby. Już co prawda nie młode, ale dorodne okazałe prawdziwki. Nawet jeżeli nie znajdziecie grzybów, to warto pójść na spacer po pięknie kolorowym jesiennym lesie.

>> Grzybobranie

 

9 i 10 października 2013 r. niektórzy, jak zawsze ci sami mieszkańcy pracowali na wizerunek naszej wsi. Po raz ostatni w bieżącym roku koszono, grabiono i sprzątano działki komunalne, z których może korzystać cała lokalna społeczność. Działania grupowe mają sens i skuteczność. Grupa może osiągnąć więcej, ponosi pewnego rodzaju odpowiedzialność za swoje otoczenie, wie że rozwiązywanie miejscowych problemów zależy także od mieszkańców a nie tylko od władz lokalnych.

>> Sprzątanie przed zimą

 

 

Koniec grzybobrania, a szkoda gdyż zazwyczaj cały październik zbierano podgrzybki, opieńki i trafiające się jeszcze prawdziwki. A teraz już tylko na zdjęciu możemy podziwiać tegoroczne zbiory i czekać na następny grzybowy sezon.

>> Grzybobranie

Przypomina się mieszkańcom, że wywóz odpadów komunalnych nastąpi w naszej wsi w dniu 9 października 2013 r.

 

Październik 2013 r. Rozpoczął się remont świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach. Prace są na etapie podłączenia kanalizacji i docieplenia budynku, włącznie z budynkiem garażu OSP przylegającym do świetlicy. W dalszej części wykonywane będą roboty wewnątrz, obejmujące adaptację pomieszczenia odzyskanego po zlewni mleka, gdzie będzie przeniesiona kuchnia. A w miejscu dotychczasowego kącika kuchennego będzie zainstalowany sanitariat. Nareszcie po wielu latach budynek świetlicy będzie całkowicie funkcjonalny, dzieci i młodzież, a także cała lokalna społeczność podczas pobytu w świetlicy nie będa musieli korzystać z "wygódki" pod lasem.

>> Remont świetlicy "Leśny Zakątek"

 

W zebraniu wiejskim, które odbyło się w dniu 21 września 2013 r. w świetlicy w Borowcach uczestniczyło 19 mieszkańców. Mieszkańcy podejmowali decyzję o przeznaczeniu funduszu sołeckiego, przyznanego na rok 2014. Obecna na zebraniu Maria Włodarczyk Wójt Gminy Dąbrowa Zielona, podziękowała mieszkańcom za dotychczasową dobrą postawę obywatelską, a w szczególności za udział w organizacji Dożynek Powiatowych, które odbyły się w bieżącym roku w naszej gminie. Następnie udzieliła zebranym informacji o rozpoczynającym się remoncie świetlicy oraz wyjaśniła przyczyny wypowiedzenia umowy najmu budynku szkoły w Soborzycach. Pani Katarzyna Sosnecka, pracownik Urzędu Gmimy przedstawiła zasady gromadzenia i segregowania odpadów komunalnych, udzielała wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane w tym przedmiocie pytania. Na zakończenie zebrania podjęto uchwałę w sprawie wniosku o zaplanowanie przedsięwzięć w budżecie gminy Dąbrowa Zielona na rok 2014 ze środków Sołectwa Borowce w ramach funduszu sołeckiego.


Pełny tekst uchwały nr 1

Załącznik do uchwały

 

Realizacja zamówienia "Remont budynku świetlicy wiejskiej we wsi Borowce, gmina Dąbrowa Zielona" rozpocznie się w drugiej połowie września 2013 r. Zamówienie jest współfinansowane ze środków EFRROW, PROW na lata 2007 - 2013 w ramach działania 313, 322, 323 "Odnowa i rozwój wsi". Wykonane będą roboty wodno - kanalizacyjne i c.o, docieplenie - termomodernizacja budynku, roboty remontowe, stolarka oraz roboty elektryczne i instalacji odgromowej.

W m-cu sierpniu br. rozpoczęto realizację projektu "Świetlica szansą dla dzieci wiejskich". Poza prowadzonymi zajęciami świetlicowymi zorganizowano dla naszych dzieci imprezę ogniskową ( 16 sierpnia), a w dniu 30 sierpnia uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Chleba w Radzionkowie i Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Czas zwiedzania muzeum to około dwóch godzin, w czasie których uczestnicy wycieczki poznają historię chleba, tradycje z nim związane i proces produkcji pieczywa oraz biorą udział w samodzielnych warsztatach z ciastem. Po tej ciekawej lekcji historii wypoczywali i korzystali z wielu atrakcji Parku Wodnego w Tarnowskich Górach.

 >> Byliśmy na wycieczce

 Uwaga !!!

W dniu 14 sierpnia 2013 r. nastąpi w naszej wsi odbiór odpadów komunalnych - segregowanych i zmieszanych.  

Terminy następnych odbiorów: 11 września, 9 października, 6 listopada, 4 grudnia br.

 

I znów naszym druhom gratulujemy - w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych jednostek OSP Gminy Dąbrowa Zielona, które odbyły się w dniu 04 sierpnia 2013 r. w naszej wsi, pierwsze miejsce zajęła Ochotnicza Straż Pożarna z Borowców. Druhowie powtórzyli sukces z roku 2012.

>> Gminne Zawody OSP 2013

Wakacje to czas wypoczynku i zabawy. Dzięki działającej w naszej wsi świetlicy zorganizowano dla dzieci i młodzieży już kilkakrotnie  zabawę dyskotekową. Wspólnie z opiekunami bawiono się do późnych godzin wieczornych. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom spełnia także funkcje wychowawcze, pozwala nawiązać dobre relacje z innymi, ukazuje jak przeżywać radości, oraz uczy zasad dobrego zachowania.

>> Nasza dyskoteka

Prace porządkowe w lipcu - to dzięki zaangażowaniu mieszkańców i wypoczywajacych u nas gości oraz młodzieży, Borowce są wsią czystą, wysprzątaną i uporządkowaną. Miło jest spędzać czas wolny w ładnym i schludnym otoczeniu. Dbajmy o nasze wspólne dobro, z którego wszyscy możemy korzystać.

>> Zdjęcia z pracy

W dniu 01 lipca 2013 r. Zarząd Województwa Śląskiego uchwałą nr IV/38/6/2013 udzielił pomocy finansowej gminom i powiatom ziemskim województwa śląskiego w ramach konkursu pod nazwą Wzmocnienie rozwoju lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dzięki uczestnictwu w konkursie otrzymaliśmy dotację na dalsze prowadzenie projektu "Świetlica szansą dla dzieci wiejskich", który będzie realizowany od dnia 01 sierpnia 2013 r. Świetlica "Leśny Zakątek" rozpoczęłą działalność w 2007 roku i w ciągu tych lat pozyskaliśmy na wyposażenie i realizację zadań świetlicowych środki finansowe w wysokosci 255977,12 zł. Otrzymywana co roku pomoc finansowa pozwoliła na organizację wielu dodatkowych zajęć, wycieczek i imprez dla naszych dzieci i młodzieży.

Magiczna Noc Świętojańska na Dąbku w dniu 23 czerwca 2013 r. W bardzo barwnej i udanej imprezie, w jednym z wielu różnych występów znów wzięły udział dwie przedstawicielki naszego KGW. Panie Wacława Górnicz i Henryka Olszewicz wspólnie z Paniami z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej zaśpiewały kilka okolicznościowych piosenek. W występach uczniów i konkursach brały także udział dzieci z naszej miejscowości. Po występach zaproszonych zespołów puszczano wianki, oglądano taniec ognia, a kończąca imprezę zabawa taneczna trwała prawie do rana.

>> Noc Świętojańska na Dąbku

czerwcu 2013 r. zrealizowano dalszą część harmonogramu przedsięwzięć ujętych w Planie Odnowy Miejscowości. I tak na działce komunalnej nr. 141, położonej przy wjeździe do Browców od strony Rogaczewa, postawiono altanę służącą nie tylko mieszkańcom, ale też odwiedzającym naszą wieś turystom. Można tu obecnie przyjemnie spędzać czas, rozpalić ognisko, upiec kiełbaski i spożyć je przy gościnnym stole w naszej nowej altance. Pomysłodawcą i wykonawcą był Pan Krzysztof Górnicz, aktywny członek Rady Sołeckiej.

 >> Budowa altanki

W V Kongresie Kobiet, jaki odbył się w Pałacu Kultury i Nauki Warszawie w dniu 14 czerwca 2013 r. brało udział ponad 8 tys. uczestniczek. Na Kongres pod hasłem "Partnerstwo, Solidarność, Różnorodność" pojechało z naszej gminy 20 kobiet - liderek, na czele z Wójtem Gminy Marią Włodarczyk. Z Borowców zaproszono trzy Panie - Zofię Lis Przewodniczącą KGW, Wacławę Górnicz aktywnie działającą w zespole "Dąbrowianki" oraz Aleksandrę Fuchs Sołtysa Borowców. W uroczystym otwarciu Kongresu uczestniczyli m.innymi prezydent Bronisław Komorowski z małżonką. "Dobry klimat dla kobiet w Polsce to także dobry klimat w polskich rodzinach" - mówił prezydent, a Anna Komorowska dodawała, że V już Kongres to ogromny sukces, bo pracuje na zmianę mentalności w Polsce, a z tym jest zawsze największy problem.

>> V Kongres Kobiet

W dniach 6-8 czerwca 2013 r. sołtys Borowców, jako jedna z czterech przedstawicieli naszej gminy, uczestniczyła w wizycie studyjno - szkoleniowej w LGD Horny Liptow na Słowacji. Uczestnicy wizyty mieli okazję poznać zasady funkcjonowania programu Leader na Słowacji, zobaczyć jak i ile zrealizowano projektów unijnych i jakie są tego widoczne efekty. Gospodarze przygotowali także szereg atrakcji turystycznych - m.in. zwiedzanie kopalni złota, srebra, amonitu i rud żelaza, jaskinie, kościoły, muzea itp. Wiele atrakcji turystycznych odtworzono dzięki umiejętnie wykorzystanym środkom unijnym.

>> Wizyta na Słowacji w ramach partnerskiej wymiany z LGD Horny Liptow

W dniu 01 czerwca 2013 r. matki naszych dzieci przygotowały w świetlicy imprezę z okazji Dnia Dziecka. Dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Dzień Dziecka jest świętem dosyć mało rozpowszechnionym w Europie. Głównie znany jest w Polsce, Czechach, Słowacji, Rosji i krajach bałtyckich. W innych krajach obchodzony jest Dzień Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada.

>> Dzień Dziecka

dziecko-dziecku 2013

Zwyczajem praktykowanym od wieków w parafiach, jest obrzęd błogosławieństwa pól. Sprawuje się go zwykle w miesiącu maju - w okresie najbujniejszego wzrostu roślin i zbóż. W dniu 21 maja 2013 r. mieszkańcy Borowców uczestniczyli w mszy świętej, którą w intencji dobrych urodzajów odprawił Proboszcz Parafii Św. Jakuba w Dąbrowie Zielonej Ks. Honorat Nowak.

>> Msza święta w intencji dobrych urodzajów 2013

 

Uwaga!!!

W dniu 04 czerwca 2013 r. nastąpi w naszej wsi odbiór selektywnej zbiórki odpadów. Worki na odpady są do nabycia u sołtysa.

 

W dniu 17 maja 2013 r. dzieci i młodzież z świetlicy "Leśny Zakątek" zorganizowały pod wiatą biesiadną imprezę "ogniskową", a następnie bawili się w świetlicy na dyskotece. To już parę lat - od roku 2007 dzieci i młodzież w naszej, tak małej wsi, mogą korzystać z możliwości jakie dają środki zewnętrzne, dobrze pozyskiwane i dobrze zagospodarowane przez zaangażowanych w rozwój miejscowości mieszkańców.

>> Ognisko

Maj to także miesiąć intensywnych prac społecznych. Społeczność lokalna kosi trawę na trzech zagospodarowanych działkach komunalnych o łącznej powierzchni 0,62 h, konserwuje znajdujący sie na nich sprzęt , sprząta i przygotowuje tereny na czas wakacyjno wypoczynkowy dla siebie i przyjeżdżających tutaj gości i turystów. Szkoda tylko, że wśród pracujących na rzecz całej społeczności są zawsze te same osoby pomimo tego, że z pięknie zagospodarowanych działek mogą i korzystają wszyscy zainteresowani mieszkańcy.

>> Prace porządkowe

 >> Efekty prac porządkowych

 

Tradycja dedykuje miesiąc maj szczególnej czci Matki Bożej. Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach - to piękna polska tradycja, kultywowana przez kolejne pokolenia. Jednak w ostatnich latach przychodzi na spotkania majowe coraz mniej mieszkańców wsi. Na szczęście tradycja nie zaginęła całkowicie i jest nadzieja, że ponownie się rozwinie. W Borowcach jak co roku odśpiewuje się Litanię Loretańską i piękne polskie pieśni maryjne przy kapliczce w centrum wsi.

>> Śpiewanie majowe

 

W dniu 01 maja 2013 r. mieszkańcy Borowców pracowali - stawiali płot przy boisku dla dzieci i młodzieży. Teren ten przylega bezpośrednio do drogi przebiegającej przez wieś, a pogoń za piłką powoduje realne zagrożenie dla życia. Postawienie płotu to jedno z pierwszych zadań zagospodarowania przestrzeni rekreacyjnej nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla całej lokalnej społeczności i odwiedzających naszą miejscowość gości. W dalszej kolejności planowane jest postawienie ławeczek wokół boiska , może też altankę lub inną "małą architekturę". Wszystko to co mieszkańcy wykonują na rzecz całej społeczności promuje naszą wieś, która ma niezaprzeczalne walory krajobrazowe i turystyczno rekreacyjne.

>> Zagospodarowanie boiska

 

Podczas V Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL 2013 w Kielcah w dniach 5 - 7 kwietnia br. promowano działalność Stowarzyszenia "Razem na Wyżyny", którego członkiem jest m.innymi nasza gmina. W tym roku pięknie ustrojone stoisko przygotowały Panie z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej. Serwowano znakomite wypieki, a także chleb ze smalcem i ogórkiem. W wydarzeniu tym uczestniczyła przedstawicielka KGW w Borowcach Henryka Olszewicz (Kosiń). 

>> Targi

 

Pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych 31 marca 2013 r. nadal zima - pomóżmy ptaszkom. Dokarmianie ptaków to przykład aktywnej ochrony przyrody, warto te działania praktykować.

>> Dokarmianie ptaków

 

30 marca 2013 r. w Wielką Sobotę ks.Honorat Nowak - Proboszcz Parafii Świętego Jakuba w Dąbrowie Zielonej poświęcił  w Borowcach pokarmy wielkanocne. Dobrze się dzieje, że mieszkańcy podtrzymują coroczną tradycję obrzędów wielkanocnych, do których m.innymi zaliczamy święcenie pokarmów.

>> Święcenie pokarmów

 

Termin odbioru selektywnej zbiórki odpadów uległ zmianie -  nastąpi w dniu 09 kwietnia 2013 r.

 

 

Uwaga!!!

W dniu 02 kwietnia 2013 r. nastąpi w naszej wsi odbiór selektywnej zbiórki odpadów. Worki na odpady są do nabycia u sołtysa.

 

23 marca 2013 r. w Hali Sportowej we Mstowie odbyła się VIII Regionalna Prezentacja Potraw i Wyrobów Wielkanocnych "Baba Wielkanocna". Wspólnie z Paniami z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Zielonej członkinie naszego KGW przygotowały ciasta wielkanocne na prezentowany na pokazie stół. Prezentacja to przegląd potraw wielkanocnych, ozdób świątecznych, pięknie nakrytych stołów oraz zwyczajów i obrzędów. Organizatorem imprezy był Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Urząd Gminy Mstów, Gminny Osrodek Kultury i Zespół Szkół we Mstowie.

>> Prezentacja Potraw i Wyrobów Wielkanocnych

  

Wystawę XIX Regionalnego Konkursu na Palmę, Pisankę i Marzannę, uświetniły w dniu 22 marca 2013 r. występy Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej, w którym wzięły udział członkinie KGW w Borowcach Panie Wacława Górnicz i Henryka Kosiń. Piękny wielkanocny stół przy którym biesiadowano, przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Cielętnikach i Zaleszczynach.

>> Wystawa

 

20 marca 2013 r. sołtys Borowców Aleksandra Fuchs była jedną z osób reprezentujących Lokalną Grupę Działania "Razem na Wyżyny" podczas konferencji "Rozwój słowacko - polskiej partnerskiej współpracy na rzecz rozwoju inicjatywy Leader", która odbyła się w miejscowości Liptovski Hradok na Słowacji. W spotkaniu uczestniczyły dwie grupy słowackie : MAS Horny Liptov i MAS Terchovska Dolina i grupa polska LGD "Podbabiogórze". Uczestnikami byłi także społecznicy -  obywatele słowaccy, którzy są zainteresowani realizacją programu Leader na swoim terenie. Udział w konferencji to wymiana doświadczeń, porównanie możliwości korzystania z programu, a w szczególności była to okazja do  budowania przyszłej, międzynarodowej  współpracy.

>> Konferencja

Zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowcach za rok 2012 odbyło się w dniu 10 marca 2013 r. W zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście: Henryk Sobel - prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Tadeusz Zieliński -wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP, Tadeusz Ciastko - wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP, Adam Szkop - przewodniczący Rady Gminy, Zofia Lis - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, delegacja zaprzyjaźnionej OSP Łysiny z naczelnikiem Jackiem Kościańskim i Aleksandra Fuchs - sołtys Borowców. Zebranie otworzył Prezes OSP Borowce dh Marian Błaszczyk, który po przywitaniu gości i wszystkich zebranych, przedstawił proponowany porządek obrad. Następnie wysłuchano sprawozdania z działalności OSP w roku 2012, sprawozdania finansowego i sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Po przyjęciu sprawozdań udzielono Zarządowi OSP Borowce absolutorium. Obecnie OSP Borowce liczy 33 strażaków, w roku 2012 przyjęto 10 nowych członków, w tym 4 kobiety. Całość zebrania uświetniła prezentacja przygotowana przez dh Mariana Błaszczyka, zebrani mogli obejrzeć dokonania OSP na niwie zawodów strażackich, zarówno gminnych jak i powiatowych. Po zakończeniu części oficjalnej, przy poczęstunku przygotowanym przez Panie obecne na zebraniu, rozwinęła się dyskusja na temat potrzeb i wymogów stawianym OSP - w tym przedmiocie zabrał głos dh Tadeusz Ciastko, który objaśnił wyniki kontroli przeprowadzonej w jednostkach na terenie naszej gminy. Obecni na zebraniu goście brali udział w dyskusji, chwalili organizację zebrania, a efektem tego jest propozycja zorganizowania w roku bieżącym gminnych zawodów strażackich w Borowcach.

>> Zebranie OSP

07 marca 2013 r. Panie z naszego KGW zaproszono na imprezę z okazji Dnia Kobiet, zorganizowaną przez Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej. Przy suto zastawionym stole nie tylko biesiadowano, ale też omawiano plan działania koła w bieżącym roku - m.innymi przygotowanie "stołu wielkanocnego" na width= VIII Regionalną Prezentację Potraw i Wyrobów Wielkanocnych, która odbędzie się w Mstowie w dniu 23 marca 2013 r.

>> Przy stole


W Pałacu Prezydenckim w dniu 01 marca 2013 r. uczestnicy akcji Masz Głos, Masz Wybór z naszej gminy, odebrali nominację do nagrody Super Samorząd. Do akcji w 2012 roku zgłosiło się 170 formalnych i nieformalnych grup z całego kraju. Byliśmy jedną z 18 gmin, która otrzymała nominację do nagrody. Nominacja to bardzo duże wyróżnienie, tym bardziej, że w akcji uczestniczyliśmy dopiero po raz drugi. Nominowano i nagrodzono te inicjatywy, które prowadziły do zmian w otoczeniu, do aktywności społeczności lokalnej, uczyły dialogu i zgodnej współpracy.

>> Zdjęcia z uroczystości

W dniu 01 marca 2013 r. odbędzie się w Pałacu Prezydenckim Gala wręczenia Nagrody Super Samorząd 2012. Nagroda Super Samorząd, przyznawana od 2011 roku, jest wyróżnieniem dla uczestników, władz samorządowych i mieszkańców, którzy najskuteczniej pracowali w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Nagrodzie patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Gmina Dąbrowa Zielona została nominowana do nagrody za realizację zadań - "Wspólna Przestrzeń" i "Dostępni Radni". W akcji trwającej od marca do listopada 2012 r. uczestniczyła sołtys Borowców Aleksandra Fuchs.

Zaproszenie Kancelaria Prezydenta

W dniu 13 lutego 2013 r. odbyło się w Borowcach zebranie wiejskie, w którym uczestniczyli - Wójt Gminy Maria Włodarczyk, Przewodniczący Rady Gminy Adam Szkop i opiekun naszego sołectwa Józef Mysłek. 24 obecnych na zebraniu mieszkańców wysłuchało sprawozdania z działalności sołtysa i Rady Sołeckiej za rok 2012, a następnie Wójt Gminy przedstawiła założenia ustawy "śmieciowej", propozycje stawek, omówiła ewentualne działania przetargowe i możliwość zmian po dokonaniu przetargu. Zapoznano mieszkańców z propozycją zmiany projektu na dobudowę sanitariatów w świetlicy, w związku z odzyskaniem pomieszczenia po zlewni mleka. Szczegółową propozycję zmian wyjaśnił mieszkańcom Pan Józef Mysłek. Po dyskusji związanej z przedmiotowym tematem zgodzono się na proponowane w projekcie zmiany. W dalszej części zebrania przedstawiona została prezentacja dokonań inwestycyjnych na terenie gminy w latach 2011 - 2012. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć jakie fundusze pozyskano na przestrzeni zaledwie dwóch lat i jak wiele można było naprawić zaniedbań i zaniechań poprzedniej kadencji. Omówiono także plany inwestycyjne na rok 2013 - oczyszczalnia ścieków, kanalizacja w Św. Annie, targowisko gminne, zbiornik retencyjny w miejscowości Dąbek na rzece Wiercicy, dalsze remonty dróg gminnych i mostów. W trakcie zebrania, które trwało prawie trzy godziny dyskutowano, omawiano różne bliskie mieszkańcom tematy, a przede wszystkim potrzebę naprawienia drogi powiatowej biegnącej przez wieś. 

"Tłusty Czwartek" - to znów była okazja do spotkania członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Borowcach.  W świetlicy w dniu 07 lutego 2013 r. przy suto zastawionym stole, a przede wszystkim przy własnoręcznie wykonanych pączkach spędzono cały wieczór. Panie opowiadały o dawnych czasach i zwyczajach, przypominały sobie  wspólnych znajomych, a opowieściom, śmiechom i śpiewaniu nie było końca. W bardzo dobrych nastrojach rozeszliśmy się do domów w późnych godzinach wieczornych.

>> Były smaczne pączki

W godzinach wieczornych 02 lutego 2013 r. w remizie w Cielętnikach rozpoczęło się spotkanie noworoczne członków Ochotniczych Straży Pożarnych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. W spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Pani Maria Włodarczyk, radni gminy oraz inni zaprzyjaźnieni goście. Po zwyczajowym powitaniu obecnych wysłuchano koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Zielonej oraz występów Pań z KGW w Cielętnikach i Dąbrowy Zielonej. W trakcie spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie pamiątkowych dyplomów i statuetek najbardziej aktywnym i najstarszym druhom. A później, już przy dobrej muzyce i poczęstunku zabawa, która trwała prawie do północy. Poczęstunek dla ok. 160 osób przygotowały Panie z KGW Cielętniki, Borowce, Dąbrowa Zielona i Zaleszczyny.

>> Było nas dużo - jak widać

W Sympozjum pt. "Jurajscy seniorzy w działaniu", które odbyło się w dniu 29 stycznia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Zielonej uczestniczyły m.innymi  trzy nasze mieszkanki. Omawiano problemy z jakimi spotykają się seniorzy na terenach gmin wiejskich, oraz zastanawiano się na sposobami  radzenia sobie  i zapobiegania trudnościom w życiu ludzi starszych. Prowadzącym sympozjum był Przewodniczący Stowarzyszenia Pracy Socjalnej AV w Częstochowie, Pan Ryszard Majer.

XXI Finał WOŚP 13 stycznia 2013 r. I znów zaśpiewały -   nasze mieszkanki Wacława Górnicz i Henryka Kosiń  wspólnie z Paniami z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie Zielonej śpiewały dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Impreza charytatywna odbyła się w Hali Zespołu Szkół w Dąbrowie Zielonej, gdzie oprócz występu KGW uczestnicy imprezy wysłuchali koncertu kolęd ,występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej i obejrzeli pokazy taneczne. Była też loteria fantowa, stoiska gastronomiczne i aukcja gadżetów WOŚP. A o godz. 20-tej strażacy z OSP w Dąbrowie Zielonej zorganizowali "światełko do nieba".

Impreza charytatywna z okazji WOŚP 2013r Impreza charytatywna z okazji WOŚP 2013r

13 stycznia 2013 r.

Przypomniała sobie zima o Borowcach,

dzisiaj zaśnieżona jest już cała wioska.

Ile jest uroku w takim krajobrazie,

niech goście zobaczą chociaż na obrazie.

>> Zdjęcia - Borowce zimą

Uwaga!!!

W dniu 28 stycznia 2013 r. nastąpi w naszej wsi odbiór selektywnej zbiórki odpadów. Worki na odpady są do nabycia u sołtysa.

światełko do nieba