Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2012

 

przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2011
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2010
przejdż do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2009
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2008

 

31 grudnia 2012 r. Już po raz kolejny żegnaliśmy Stary a witali Nowy Rok w szampańskich nastrojach. Była muzyka, był poczęstunek, były fajerwerki i łyk szampana i zabawa taneczna do białego rana.

>> Zdjęcia z zabawy

 

Okres świąt Bożego Narodzenia jest miłą okazją do zorganizowania wspólnie z rodzicami spotkania opłatkowego. W świetlicy "Leśny Zakątek" w dniu 19 grudnia 2012 r. w niezwykle uroczystej atmosferze dzieci przedstawiły rodzicom i zaproszonym gościom polską tradycję świąt. Wzruszające jest to, że włożyły wiele trudu w przygotowanie świątecznego spotkania, wykonały stroiki i ozdoby choinkowe, nauczyły się długich tekstów i pięknie śpiewały kolędy. Po zakończeniu przedstawienia dzielono się opłatkiem, składano życzenia, a później wspólnie wieczerzano. Montaż słowno -  muzyczny przedstawienia przygotowała Pani Marta Pudło - kierownik świetlicy, a rodzice  zorganizowali i przygotowali razem z dziećmi świąteczną kolację.

>> Spotkanie opłatkowe

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie odbyło się w dniu 18 grudnia 2012 r. spotkanie liderów i animatorów z terenu LGD "Razem na wyżyny". W panelu dyskusyjnym "Wyzwania i dylematy liderów i animatorów" wzięła udział sołtys Borowców Aleksandra Fuchs. Wspólnie z czterema innymi panelistami dyskutowano o sukcesach, utrudnieniach i specyfice pracy społecznej na terenach objętych działaniami LGD "Razem na wyżyny". Czy i wokół czego budować współpracę liderów i animatorów  - w tym temacie wypowiadali się wójtowie gmin : Krzysztof Smela z Mykanowa, Maria Włodarczyk z Dąbrowy Zielonej, Adam Zając z Kłomnic oraz Karol Ostalski doradca Starosty Powiatu Częstochowskiego. Gospodarzem spotkania był Krzysztof Smela - Wójt Gminy Mykanów i Krzysztof Polewski - Dyrektor GOK w Mykanowie, a moderatorem Jacek Gralczyk z Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej w Warszawie.

 

 

 

 

boze-narodzenie

Serdeczne życzenia wielu radosnych doznań
z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
wszystkiego co najlepsze w każdym dniu
nadchodzącego Nowego Roku życzy
mieszkańcom Borowców Rada Sołecka

 

Centrum Rozrywki "Hula Kula" w Rędzinach gościło w dniu 9 grudnia 2012 r. nasze dzieci i młodzież. Trzy godziny ciekawych zabaw, animacji i konkursów sprawiły, że czas tam spędzony był wyjątkowy. W czasie, kiedy w Dziecięcym Raju dzieci młodsze pod okiem animatora poznawały świat przez zabawę, młodzież korzystała z torów do gry w kręgle i stołu bilardowego. Była to piąta, zorganizowana w roku bieżącym wycieczka dla wychowanków świetlicy.

>> Centrum Rozrywki "Hula Kula" 2012

 

 

7 grudnia 2012 r. w świetlicy "Leśny Zakątek" impreza "Mikołajkowa". Wspólna zabawa podtrzymująca tradycje mikołajkowe, wprowadziła dzieci w świąteczny nastrój związany ze Świętym Mikołajem. Był też "Mikołaj" rozdający paczki z słodyczami i też dobry poczęstunek przygotowany przez mamy, które uczestniczyły w imprezie. To już po raz szósty, dzięki otrzymywanej co rocznie dotacji, dzieci i młodzież z naszej wioski mogą korzystać z wielu imprez, wycieczek i innych atrakcji organizowanych w świetlicy.

>> Mikołajki 2012

 

 

Dzieci i młodzież przygotowały w dniu 5 grudnia 2012 r. wystrój świetlicy na imprezę "Mikołajkową". Ustroiły choinkę, wykonały okolicznościowe gadżety i gazetki oraz pomogły przy pracach porządkowych. Wspólna zabawa i praca integruje wychowanków świetlicy, pomaga budować poczucie własnej wartości, uczy komunikowania się z innymi, funkcjonować w grupie, a także przeżywać i wyrażać emocje.

>> Przygotowywanie świetlicy na imprezę "Mikołajkową" 2012

 

 

30 listopada 2012 r. w świetlicy w Borowcach "babski comber". Panie, nie tylko z Koła Gospodyń Wiejskich, zorganizowały dla siebie "Andrzejki". Przygotowały "Bomby Kosiniowej", które ubiegają się o markę produktu lokalnego, a także ciasta, sałatki i inne pyszności. Zabawa przy muzyce i tańcach zakończyła się dobrze po północy.

>> Była "pyszna" zabawa

 

Zajęcia zorganizowane w czasie wycieczki na baseny Nemo w Włoszczowej w dniu 30 listopada 2012 r. stanowiły dla jej uczestników dużą atrakcję. Zabawę dla dzieci prowadziła instruktorka, która uczyła je także pływać, a młodzież pod okiem ratownika opanowywała umiejętność skoków do wody. Po kolacji spożytej w "Raju Pirata" wrócili do domów zadowoleni z tak nietypowego wieczoru andrzejkowego.

>> Wycieczka na baseny

 

 

19 listopada 2012 r. kilkoro mieszkańców porządkowało teren w centrum wsi. Wygrabili liście i pozbierali śmieci. To już ostatnie, przedzimowe sprzątanie. Tylko dzięki aktywności naszej lokalnej społeczności, możemy się chwalić naszą małą, schludną ojczyzną.

>>Na fotografii

 

 

Uwaga !!!

W dniu 04 grudnia 2012 r. nastąpi w naszej wsi odbiór selektywnej zbiórki odpadów. Worki na odpady są do nabycia u sołtysa.

 

 

08 listopada 2012 r. zakończono remont podłogi na scenie w świetlicy. Panowie Tadeusz Klimas, Krzysztof Adamczyk i Mirosław Kosiń, po rozebraniu starej podłogi z desek przygotowali podłoże pod panele, które ułożył Pan Robert Tatarek, a wykończenia nowej podłogi dokonał Pan Krzysztof Górnicz. Wszystkie prace wykonano społecznie, jedynie materiały zostały zakupione z dotacji otrzymanej na wsparcie świetlicy.

 

W dniu 13 października 2012 r. dzieci i młodzież z świetlicy "Leśny Zakątek" w czasie wycieczki do Częstochowy obejrzały film p.t. Paranorman (wersja 3D). Wracając z wycieczki spożyły w restauracji Mc Donald"s gorący posiłek. Dzięki co rocznej dotacji otrzymywanej w ramach konkursu ogłaszanego przez Zarząd Województwa Śląskiego, nasze dzieci mogą korzystać z wielu imprez i atrakcji organizowanych w świetlicy.

 

10 października 2012 r. w konferencji „Klub Samorządowca akcji Masz Głos, Masz Wybór”, która odbyła się w Senacie RP wzięła udział Maria Włodarczyk Wójt Gminy Dąbrowa Zielona , a także Aleksandra Fuchs Wiceprzewodnicząca Rady Gminy – sołtys Borowców. Członkowie Klubu Samorządowca, czyli najaktywniejsi wójtowie, burmistrzowie oraz przewodniczący rad miast i gmin dyskutowali o budżecie obywatelskim. Podczas konferencji omawiano budżet partycypacyjny, którego proces budowy prócz innych czynników, stanowi także fundusz sołecki. Konferencja została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Komisją Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP. W panelu dyskusyjnym wzięła m.innymi udział Magdalena Młochowska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, która bardzo pozytywnie oceniła wystąpienie Wójta naszej gminy w przedmiocie zagrożeń i wyzwań związanych z budżetem partycypacyjnym, a dalej budowaniem społeczeństwa obywatelskiego.

Patronem debaty był marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Oprócz licznych samorządowców wzięli w niej udział senatorowie zaangażowani w prace senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji.

W zebraniu wiejskim w dniu 24 września 2012 r. uczestniczyło 20 osób – mieszkańców sołectwa. Podejmowali ostateczną decyzję w sprawie przeznaczenia środków z funduszu sołeckiego na rok 2013. Uchwałą nr 3/2012 r. zaplanowano następujące przedsięwzięcia: na zakup koparko ładowarki dla potrzeb gminy – 4000,00 zł, na działalność statutową OSP – 1000,00 zł, a na zagospodarowanie przestrzeni publicznej 8117,76 zł. Wszystkie sołectwa naszej gminy przeznaczyły nadwyżkę funduszu sołeckiego (w stosunku do roku bieżącego) na zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany dla potrzeb całej gminy. Tylko w naszej wsi nie wyrażono zgody na przekazanie całej, zwiększającej fundusz sołecki kwoty, która wynosiła 5768,94 zł. Przykre jest to, że podczas zebrania wiejskiego w sierpniu br. społeczność lokalna została poinformowana o konieczności pomocy gminie, której Wójt robi wszystko aby naprawić zaniedbania i zaniechania swoich poprzedników. Wtedy na zebraniu nikt nie miał wątpliwości, że tak właśnie należy postąpić. Niestety są wśród nas osoby, którym chyba przeszkadza dobra komunikacja z władzami gminy i też częściowo z mieszkańcami naszej wsi. Zrobią wszystko, aby wieś podzielić – na tych młodych i na tych starych. Wydaje się, że pragnienie władzy niektórym przesłania rozum.

 

Pełny tekst uchwały nr 2

Pełny tekst uchwały nr 3

Załącznik do uchwały

"Borowieckie Grzybobranie" odbyło się. W dniu 15 września 2012 r. w centrum Borowców zebrali się mieszkańcy i goście z okolicznych miejscowości, aby uczestniczyć w wspólnej zabawie. Swoją obecnością zaszczycili nas goście szczególni : Maria Włodarczyk - Wójt Gminy i Radni Gminy Dąbrowa Zielona, Henryk Kasiura - Radny powiatu częstochowskiego, Witold Błaszczyk - redaktor naczelny gazety "Nowiny z Gminy" , Tadeusz Ciastko - Wiceprezez Zarządu Powiatowego ZOSP RP, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych naszej gminy oraz sołtysi z zaprzyjaźnionych sołectw. Odwiedziła nas także Pani Aleksandra Zawisza, właścicielka restauracji "Cezar", która już kilkakrotnie pomogła naszym paniom w przygotowaniu produktu lokalnego. Imprezę uświetniły występy dzieci z świetlicy "Leśny Zakątek", które wierszami, piosenkami i recytacją opowiadały zebranym o otaczających nas lasach i znajdujących sie w nich grzybach. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dąbrowy Zielonej zagrała utwory z swojego repertuaru, a Panie z zespołu "Dąbrowianki" zaśpiewały kilka ludowych piosenek. Część artystyczną zakończył występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Borowcach, które wykonały trzy ułożone na okoliczność festynu piosenki. Uczestnicy imprezy mogli posmakować pierogów z kapustą i grzybami oraz "Bomby Kosiniowej" promowane jako produkt lokalny Stowarzyszenia "Razem na Wyżyny", którego członkiem jest m.innymi nasza gmina. Wszystkim smakował bigos, gulasz, ciasta a powodzeniem cieszyły się także grillowane kiełbaski. Serwowane potrawy przygotowały mieszkanki Borowców, a gulasz mężczyzna - właściciel letniskowej posesji w naszej wsi. Zabawa była bardzo udana i trwała prawie do białego rana. Wszystkim mieszkańcom biorącym udział w przygotowaniu imprezy, a w szczególności tym, którzy z ramienia OSP dbali o porządek oraz tym, którzy stali przy stoiskach gastronomicznych do późnych godzin nocnych organizatorzy składają podziękowania. Na podziękowanie zasługuje także Pani Lilla Deska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej, która uczestniczyła w organizacji festynu, który wpisuje się w kalendarz corocznych imprez gminnych.

>> Na fotografii...

 

9 września 2012 r. odbyły się w Dąbrowie Zielonej dożynki gminne. Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich brały w nich czynny udział. Przygotowały na degustację  prawie 400 pierogów, które wydawano na stoisku Lokalnej Grupy Działania "Razem na Wyżyny". Wykonały piękny wieniec dożynkowy i udekorowały wóz w drabinach, na którym  wieziono wieniec . Podczas dożynek, wspólnie z zespołem "Dąbrowianki" zaśpiewały kilka ludowych, okolicznościowych piosenek. Młodzież z naszej wsi wzięła udział w turnieju sołectw, w którym zajęła trzecie miejsce.

>> Zdjęcia z dożynekZ A P R A S Z A M Y    N A    F E S T Y N
Przykładowy obraz


Dzieci i młodzież z świetlicy "Leśny Zakątek" w dniu 31 sierpnia 2012 r. pożegnały wakacje. Przy ognisku i pieczonych kiełbaskach dzieliły się  wakacyjnymi wspomnieniami. A po poczęstunku dyskoteka, na której bawiły się wspólnie z opiekunami.

>> Na ognisku...

 

28 sierpnia 2012 r. gimnazjaliści i młodzież ponadgimnazjalna kosili trawę na nowym boisku. Nauczyli się, że należy dbać o wspólne dobro, które tak naprawdę jest przygotowane przede wszystkim dla nich.

>> Młodzież kosi trawę...

 

Gmina Dąbrowa Zielona będąca  członkiem Lokalnej Grupy Działania "Razem na Wyżyny" bierze czynny udział w wydarzeniach organizowanych przez stowarzyszenie. Po raz kolejny Borowce prezentowały jeden z produktów lokalnych promowanych przez LGD. W dniu 26 sierpnia 2012 r. podczas imprezy plenerowej "Średniowieczne Wędrówki" w Mykanowie częstowano uczestników imprezy "Bombami Kosiniowej". Potrawę przygotowały członkinie naszego Koła Gospodyń Wiejskich. Miała ona takie powodzenie, że już po niecałych dwóch godzinach zabrakło poczęstunku.

W gminnych zawodach sportowo - pożarniczych jednostek OSP Gminy Dąbrowa Zielona, które odbyły się w dniu 26 sierpnia 2012 r. w Soborzycach, miejsce pierwsze zajęła Ochotnicza Straż Pożarna z Borowców. Naszym druhom serdecznie gratulujemy.

Zwycięstwo w zawodach OSP

>>Więcej zdjęć...

23 sierpnia 2012 r. dzieci i młodzież z Borowców były na wycieczce w Jura Parku w Krasiejowie. Zwiedzanie rozpoczęły od Tunelu Czasu, miejsca które  przenosi w czasy gdy jeszcze nie istniała ziemia. Następnie z przewodnikiem zwiedziły ścieżkę edukacyjną, wzdłuż której rozmieszczone są modele mezozoicznych gadów i płazów, a w Pawilonie Muzealnym mogły podziwiać ekspozycję pt. "Świat Opolskiego Dinozaura". W kinie emocji - Cinema 5D doznawały różnych wrażeń zmysłowych, które pozwalają oglądajacym przemienić się w aktywnych uczestników rozgrywanych na ekranie scen.

>> Fotki z wycieczki

Już po raz kolejny dwie Panie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich - Wacława Górnicz i Henryka Kosiń brały udział w występach zespołu "Dąbrowianki" z Gminnego KGW w Dąbrowie Zielonej. W dniu 18 sierpnia 2012 r. w trakcie "Kłomnickiego Jarmarku z  jajem"odbył się  Przegląd Śpiewaczych Zespołów Folklorystycznych z terenu województwa śląskiego,gdzie wyśpiewały trzy konkursowe piosenki ludowe, a w dniu 19 sierpnia 2012 r. zaprezentowały pieśń dożynkową na XIII Dożynkach Powiatu Częstochowskiego w Konopiskach.

>>Kłomnicki Jarmark

>>Dożynki powiatowe w Konopiskach

17 sierpnia 2012 r. na zebraniu wiejskim zostały omówione ważne dla sołectwa sprawy. W pierwszej kolejności sołtys poinformowała mieszkańców o otrzymanej dotacji na wzmocnienie świetlicy - jakie zadania będą realizowane, następnie przedstawiła rozliczenie funduszu sołeckiego przyznanego na rok bieżący - co jeszcze zostało do wykonania, a także przedstawiła propozycję zagospodarowania funduszu sołeckiego w roku 2013. Wspólnie z mieszkańcami uzgodniono uczestnictwo w dożynkach gminnych w dniu 9 września 2012 r. oraz organizację festynu wiejskiego planowanego na dzień 15 września 2012 r. W zebraniu uczestniczyło 26 mieszkańców, którzy zadeklarowali pomoc w realizacji wszystkich planowanych zadań .

Dzięki otrzymanej dotacji na wzmocnienie świetlicy, dzieci i młodzież mogły w dniu 10 sierpnia 2012 r. pojechać na wycieczkę do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Po trzygodzinnym pobycie w parku udały się do Mc Donal's na gorący posiłek. W radosnych nastrojach wrócili do domu o godz. 17-tej.

Zagospodarowane działki komunalne, które służą mieszkańcom do rekreacji i wypoczynku wymagają utrzymywania je w należytym porządku i czystości. Dlatego też, nie pierwszy raz w bieżącym roku, w dniu 7 sierpnia 2012 młodzież kosiła rosnącą na nich trawę, a dzieci zbierały śmieci. Uczestnictwo w pracach na rzecz całej lokalnej społeczności kształtuje postawę obywatelską dzieci i młodzieży, co jest szczególnie ważne w dalszym ich rozwoju.

29 lipca 2012 r. podczas Festynu Sportowo - Rekreacyjnego w Rzerzęczycach przeprowadzono Turniej Gmin z terenu Lokalnej Grupy Działania "Razem na wyżyny", w którym nasza gmina zajęłą pierwsze miejsce. W prezentacjach artystycznych gmin Rędziny, Mykanów, Dąbrowa Zielona i Kłomnice wystąpiły członkinie z naszego Koła Gospodyń Wiejskich - Panie Wacława Górnicz i Henryka Kosiń, które z koleżankami z Gminnego KGW w Dąbrowie Zielonej wykonały kilka ludowych utworów. Występ przyjęto dużymi brawami.

 

W miesiącu lipcu gościliśmy w naszej gminie reporterów programu "Wieś w odnowie" z Telewizji Katowice.10 lipca 2012 r. odwiedzili między innymi i nasze sołectwo. Zainteresowani byli dokonaniami mieszkańców, którzy w 2009 roku realizowali projekt pod nazwą "Konkurs przedsięwzięć odnowy wsi" ogłoszony przez Województwo Śląskie w ramach programu Odnowy Wsi Województwa Śląskiego na lata 2006 - 2010. Także wszelkie inne działania nie uszły ich uwadze - odwiedzili świetlicę dla dzieci i młodzieży, oglądali w jaki sposób zagospodarowano działki komunalne, a także przeprowadzili krótki wywiad z sołtysem pytając przede wszystkim o integrację społeczności lokalnej wokół wspólnego celu. Reportaż ukazał się na antenie TVP Katowice w dniu 22 lipca 2012 r.

>> Zdjęcia z wizyty  TVP Katowice

>> Link do reportażu  z wizyty w gminie

Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą nr IV/24/5/2012 z dnia 2 lipca 2012 roku udzielił naszej świetlicy pomocy finansowej w wysokości 30730 zł na realizację zadania - Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży.  Pomoc finansowa została udzielona  w ramach konkursu dla gmin i powiatów województwa śląskiego pod nazwą Wzmocnienie rozwoju lokalnych systemów profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Realizacja zadanie obejmuje m.innymi koszty prowadzenia placówki, zakup materiałów do prowadzenia zajęć, zakup żywności, koszty organizacji zajęć dla dzieci w tym wycieczki, imprezy okolicznościowe i paczki świąteczne. Z dotacji zostana pokryte koszty zatrudnienia wychowawcy, a także zakup materiałów do przeprowadzenia remontów oraz zakup potrzebnego sprzętu i wyposażenia. Dzieki przyznawanej corocznie pomocy,  świetlica "Leśny Zakątek" w Borowcach zaspokaja potrzeby dzieci i młodzieży w zagospodarowaniu czasu wolnego już szósty rok.

 

2 lipca 2012 r. 19 osób brało udział w pracach porządkowych wokół świetlicy. Zakończono budowę murku oporowego, zebrano kamienie z terenu przeznaczonego na boisko i ułożono drewno opałowe. Mieszkańcy odpowiedzieli na apel sołtysa, który wszystkim pracującym społecznie serdecznie dziękuję.

>>Ciąg dalszy prac


25 czerwca 2012 r. to jeden z wielu dni przepracowanych społecznie przez niewielką grupę mieszkańców na rzecz całej lokalnej społeczności. Widać efekty prac - rośnie już trawa na terenie przeznaczonym na boisko, z którego będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy jak i przyjeżdżający do nich na wypoczynek goście. Po wykonaniu murku oporowego przed starym garażem OSP będzie można dokończyć prace związane z zagospodarowaniem całej działki. Pozostaje nam do wykonania tylko tzw. mała architektura przy boisku. Do tego jednak potrzebne jest zaangażowanie większej grupy mieszkańców. Apelujemy - dokończmy rozpoczęte przed kilkoma latami prace upiększające naszą miejscowość. 

>>Prace posuwają się do przodu

 

W Targach Produktu Lokalnego, które odbyły się w dniu 16 czerwca 2012 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym "Niezapominajka" w Garnku uczestniczyli wystawcy z gmin należących do Stowarzyszenia Razem na Wyżyny. Dąbrowę Zieloną reprezentowały członkinie naszego Koła Gospodyń Wiejskich - Zofia Lis, Wacława Górnicz, Henryka Kosiń i Aleksandra Fuchs, które promowały "Bomby Kosiniowej", oraz Elżbieta Chmielarz - Prezez Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska prezentująca "Chleb Dąbrowski".

Przykładowy obraz

>>Nasze Panie na targach

 

8 czerwca 2012 r. w "Borowieckiej" Strefie Kibica zorganizowanej w świetlicy, mieszkańcy wspólnie oglądali mecz otwarcia Polska - Grecja na EURO 2012. 

Euro 2012Euro 2012

"Mamo, mamo cóż Ci dam? tylko jedno serce mam, a w tym sercu róży kwiat, mamo, mamo żyj sto lat". W świetlicy obchodzono  26 maja 2012 r. Dzień Matki. Dzieci dziękowały swoi0m mamom za trud włożony w ich wychowanie, b, które ubiegają się o markę produktu lokalnego, a także ciasta, sałatki i inne pyszności. Zabawa przy muzyce i tańcach zakończstrong/p2 lipca 2012 r. yła się dobrze po północy.font-size:/strongimages/stories/dokumenty/zaproszenie_festyn_2012.JPG 12px;/divstrongyły życzenia, laurkiAndrzejki23 sierpniaimages/stories/separator.jpg iimages/stories/separator.jpgteimages/stories/separator.jpg/spanxt-decoration: underline;img src= wspólne święto /nbsp;images/stories/pinezka.jpgwanie.

 

24 maja 2012 r. mieszkańcy Borowców uczestniczyli w liturgii mszy świętej sprawowanej przy kapliczce w centrum wsi,  w intencji dobrego urodzaju. Tradycja święcenia pól była dla gospodarzy ważnym obrzędem, błagano by Bóg darował kary, odwrócił nieurodzaj i różne inne klęski. Ze względu na swoją długowieczność i wyjątkowość,img src=p style=img src=  warto aby obyczaj ten przetrwał jeszcze długie lata.

 

Kłomnickiego Jarmarku z /div

Nasi mieszkańcy aktywnie uczestniczą w życiu publicznym i sami się organizują dla realizacji celów społecznych. Zgodnie i odpowiedzialnie pracowali w miesiacu maju dla potrzeb całej lokalnej społeczności.

22 maja 2012 r. grabili i wywozili kamienie z wyrównanego już terenu,  przeznaczonego na boisko dla dZwycięstwo w zawodach OSPspan style=zieci i młodzieży. Na powierzchni 14 arów zostanie wysiana trawa boiskowa.

 

19 maja 2012 r.przecinali i rąbali drzewo , które będzie wykorzystane do ogrzewania świetlicy.

 

10 maja 2012 r. zasiali trawę wokół wiaty biesiadnej, zagrabili ją i zwałowali.

 

 

 

4 i 5 maja 2012 r. 15 mieszkańców Borowców porządkowało teren, na którym jest planowana budowa boiska z małym amfiteatrem. Usuwano pniaki i korzenie wybierano  kamienie i gruz, przygotowano teren do nawiezienia nowej ziemi i zasiania trawy. A po ciężkiej pracy wieczorem "świętowanie". Sołtys dziękuje aktywnym mieszkańcom za zintegrowanie się wokół wspólnego celu.

>> Przy pracy i zabawie

 

"Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone. Chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki." I znów jak co roku rozpoczął się szczególny miesiąc, poświęcony w polskiej tradycji Matce Bożej. Od 1 maja przy kapliczce co wieczór śpiewana jest  Litania Loretańska i pieśni Maryjne, oddając w ten sposób cześć Bogarodzicy. Szkoda, że ta piękna ludowa tradycja powoli zanika.

 

29 kwietnia 2012 r. dwie członkinie naszego Koła Gospodyń Wiejskich -  Pani Wacława Górnicz i Pani Henryka Kosiń, wspólnie z członkiniami Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w  Dąbrowie Zielonej, uczestniczyły w IX Międzygminnym Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych.

Nasze PaniePrzykładowy obraz

W dniu 24 kwietnia 2012 r. nastąpi w naszej miejscowości odbiór selektywnej zbiórki odpadów. Nieodpłatne worki na odpady można otrzymać u sołtysa.

 


W Wielką Sobotę wikariusz Parafii Świętego Jakuba apostoła w Dąbrowie Zielonej ks. Adam Konieczny poświęcił w Borowcach pokarmy wielkanocne, przygotowane w pięknie ustrojonych przez mieszkańców koszyczkach. Święcenie pokarmów ma w naszym kraju długą tradycję, sięgającą XIV stulecia. Tradycja święcenia pokarmów posiada urok, który jest odzwierciedleniem naszej narodowej kultury i nie można jej zaprzestać. Święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejsze w życiu każdego chrześcijanina, skłaniają do refleksji i zadumy, ale też są świętami radości jaką niesie nadzieja zmartwychwstania.

>> Upamiętnione na fotografii

 

5 kwietnia 2012 r. w świetlicy odbyło się spotkanie z rodzicami na przygotowanym przez dzieci "Śniadaniu wielkanocnym". Scenariusz przedstawienia przygotowała opiekunka świetlicy Pani Wioletta Łopuszyńska. Po przedstawieniu spędzono popołudniowy czas przy poczęstunku - w miłej, przedświątecznej atmosferze.

>> Zdjęcia z przedstawienia

 

 

Przykładowy obraz

30 marca 2012 r. w Gimnazjum w Dąbrowie Zielonej prezentowano wystawę XVIII Regionalnego Konkursu na Palmę, Pisankę i Marzannę. Prezentację wystawy uświetniły występy dzieci z naszego gminnego przedszkola i Pań z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich. W występie zespołu GKGW wzięły udział dwie mieszkanki Borowców - Pani Wacława Górnicz i Pani Henryka Kosiń. Uczestniczyły także w przygotowaniu i dekorowaniu stołu wielkanocnego, który zdobył słowa uznania i podziwu zaproszonych na uroczystość gości.

>> Fotki z wystawy

 

VII Regionalna Prezentacja Stołów Wielkanocnych "Baba Wielkanocna" odbyła się w dniu 25 marca 2012 r. w Lelowie. Do udziału w prezentacji zostały zaproszone Panie z naszego KGW, które pomagały  w przygotowaniu i dekorowaniu stołu prezentowanego przez Gminne Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrowy Zielonej. Pięknie i tradycyjnie udekorowane stoły wielkanocne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z 14 gmin z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego.

10 marca 2012 r. odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowcach. W zebraniu uczestniczyła Pani Maria Włodarczyk - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona oraz członkowie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP:
prezes dh Henryk Sobel, wiceprezesi dh Tadeusz Zieliński i dh Marian Wilczyński oraz dh Tadeusz Ciastko reprezentujący Zarząd Oddziału Powiatowego w Częstochowie.
Na zebranie zaproszono członków Rady Sołeckiej i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zebranie rozpoczęto od prezentacji wykonanych w roku 2011 inwestycji oraz wydarzeń kulturalno oświatowych i sportowych, które odbyły się na terenie gminy. Prezentację multimedialną przygotowała i przedstawiła Pani Maria Włodarczyk. Następnie Prezes OSP Borowce dh Marian Błaszczyk przedstawił zebranym porządek obrad, który został jednogłośnie przyjęty. Po wysłuchaniu sprawozdania z działalności statutowej oraz sprawozdania finansowego - udzielono Zarządowi OSP w Borowcach absolutorium. Po zakończeniu zebrania Panie z KGW zaprosiły obecnych na spotkanie i poczęstunek z okazji niedawno minionego Dnia Kobiet.

>>Zdjęcia z zebrania

 

18 lutego 2012 r. żegnano karnawał. Zabawa potrzebna jest człowiekowi do życia tak samo, jak woda i powietrze - dlatego 0150images/stories/dokumenty/dyplom_KGW.jpg/pteż mieszkańcy i zaproszeni goście bawili się w świetlicy przy dobrej muzyce i poczęstunku do białego rana.

>>Zdjęcia z zabawy

W dniu 08 lutego 2012 r. sołtys Borowców przedstawiła mieszkańcom, biorącym udział w zebraniu wiejskim, sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej w roku 2011. W dalszej części zebrania mieszkańcy podjęli uchwałę o zmianie przeznaczenia funduszu sołeckiego w roku 2012.

Pełny tekst uchwały


Karnawał 2012


>> Zdjęcia z zabawy

Styczeń 2012 – wykonano centralne – kominkowe ogrzewanie świetlicy. Po wielu latach,  zarówno dzieci jak i społeczność lokalna mogą z całą przyjemnością spędzać tam w okresie zimowym wolny czas.

Piec centralnego ogrzewania