Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home Historia

Historia


W początkach XVI wieku przy opisie parafii Dąbrowy dla celów podatkowych zanotowano min. Borowicze (Borowce). Była to wieś szlachecka dzierżona przez Andrzeja Bielskiego, który posiadał w niej dwóch poddanych, a jego siostra Joanna Borowicka trzech kolonów. Nie podano ilości  łanów znajdujących się pod uprawą. Wydaje się bowiem, że była to wówczas osada leśna, której  mieszkańcy mogli zajmować się pozyskiwaniem miodu , runa leśnego i służyć pomocą przy polowaniu na zwierzynę leśną.

Najstarszy krzyż w Borowcach usytuowany był na posesji Państwa Jędruszków, obecnie Margasów. Widnieje on na mapie kwatermistrzowskiej Królestwa Polskiego z 1839 r. W roku 1914 wieś liczyła 16 domów, a wzrost ilości gospodarstw przed II wojną światową spowodowany został tzw.małą reformą rolną . Bezrolni otrzymywali  nadania z częściowej parcelacji gruntów .                                                                                                                                                  Informację tę wpisał w księdze gości Pan Leszek Wieczorek

W latach 30-tych wieś liczyła 33 zagrody i około 230 mieszkańców.
Symbolem Borowców jest kapliczka na skrzyżowaniu dróg. Nikt nie pamięta kiedy ją postawiono,lecz była w tym miejscu już w 1900 roku.
Wioska położona na polanie w lesie, na dawnych posiadłościach hrabiego Ostrowskiego była biedna, większość domów to zabudowa drewniana, dachy pokryte słomą. Mężczyźni pracowali w polu, dorywczo dorabiali przy wyrębie lasu, za co otrzymywali wykopane pnie i okorowiny drzewne, które stanowiły wówczas jedyny środek opałowy. Kobiety  pracowały bardzo ciężko, musiały przynosić wodę dla potrzeb gospodarstwa z oddalonej o 300 m studni, do prania używały kijanek, prasowały żelazkami na duszę lub węgiel drzewny. Same piekły chleb z mąki mielonej w żarnach. Kobiety uprawiały len, który  przerabiały aż do wykonania płótna. Przędły wełnę i tkały zapaski, a ze ścinków starych   materiałów tkały chodniki i derki. W okresie między żniwami a wykopkami , całe rodziny chodziły do obierania chmielu uprawianego w  Łysinach. Za pracę zarabiano niewielkie grosze, ale otrzymywano chmielowiny na paszę dla bydła. Po wyzwoleniu dorabiano także zbieraniem kurek i jagód ,które skupowano w punkcie wiejskim. Życie we wsi było ciężkie, nie było prądu, drogi były piaszczyste albo błotniste - w zależności od pory roku.

W latach 1959 - 1960 wieś była najpiękniejszą w województwie łódzkim. Miała pobielone wapnem płoty , obory i nawet ubikacje. Za porządki wygrała  trzy konkursy czystości ( każdy po 100 tysięcy zł ). Wynikiem I konkursu było wykonanie brukowanej drogi przez wieś i utwardzenie drogi do Rogaczewa. Z otrzymanego cementu mieszkańcy  wykonali krawężniki i płyty chodnikowe, które sami ułożyli. Otrzymali materiał na na nowe jednakowe płoty. Brukarze nocowali u mieszkańców wsi, a posiłki dla nich sporządzano według kolejności gospodarstw. II konkurs przyczynił się do powstania tzw. "Domu Ludowego", który na potrzeby społeczności lokalnej wybudowali mieszkańcy wsi. A III konkurs pozwolił na wybudowanie basenu przeciwpożarowego.
W wymienionych latach do Borowców przyjeżdżali "letnicy" z dużych miast, aby wypoczywać na łonie natury, korzystać z dobrodziejstw mikroklimatu i czystego powietrza.

Na przełomie lat  1965 - 1966 wieś zelektryfikowano. Nareszcie mieszkańcy mogli swoje gospodarstwa zaopatrzyć w urządzenia ułatwiające życie i usprawniające ich pracę. Dzieci nie musiały już odrabiać zadań domowych przy lampie naftowej. Było to wielkie, przełomowe dla wsi wydarzenie.

We wsi planowano budowę płucnego sanatorium , lecz  plany inwestycyjne w skutek zmian polityczno -gospodarczych upadły.

Borowce to pierwsze sołectwo w gminie, które dzięki inicjatywie społecznej miało wybudowane ujęcie wody, a jako drugie - położony wodociąg.

W roku 1997 podłączono we wsi pierwsze telefony. Do tego czasu, w miarę potrzeb chodzono do sołtysa , u którego z aparatu telefonicznego na "korbkę" łączono się z urzędem pocztowym i czasami godzinami czekano na właściwe połączenie z zamawianym abonentem.

Wiosną 2007 roku naprawiono drogę dojazdową do wsi, położono na niej nakładkę asfaltową.

Świetlicę dla dzieci i młodzieży otwarto we wrześniu 2007 r. Mieści się ona w budynku tzw. "Domu Ludowego", stanowiącego obecnie własność komunalną gminy. Dzięki dotacji przyznanej  ze środków budżetu Województwa Śląskiego i wsparciu finansowym Wójta Gminy,  mieszkańcy sami przeprowadzili remont pomieszczeń. W roku 2009 położono nowe pokrycie dachowe i cały budynek orynnowano.

Sołectwo Borowce,  jako jedyne w województwie śląskim,  otrzymało w roku 2008 aż dwa puchary w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego". Jeden w kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" -  III miejsce  za realizację projektu pod nazwą "Świetlica szansą dla dzieci wiejskich", a drugi w kategorii "Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego" za co otrzymaliśmy wyróżnienie. Były także nagrody pieniężne, za które wyposażono świetlicę w dodatkowe sprzęty i umeblowanie. Puchary wręczane były w dniu 24.11.2008 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach  na  Forum Sołtysów.

Rok 2009 to następna nagroda w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego". W kategorii "Najlepsza strona internetowa sołectwa" Borowce otrzymały III miejsce.

W latach 2009 - 2012 zagospodarowano działki komunalne. W ramach tych działań na działce nr 141 ustawiono ławeczki, huśtawkę i wybudowano palenisko, na działce nr 178 postawiono wiatę biesiadną dla potrzeb społeczności lokalnej oraz uporządkowano dzialkę nr 186 gdzie położono chodnik, zabudowano ławeczki oraz mały plac zabaw.

W roku 2011 wykonano remont kapitalny drogi gminnej na odcinku Borowce - Łysiny.

Rok 2012 zakończono zagospodarowanie części działki nr 186 - na ok. 12a powstało boisko dla dzieci i młodzieży.

W roku 2013 został wykonany remont świetlicy - zaadaptowano na kuchnię odzyskane po zlewni mleka pomieszczenie, wykonano sanitariaty, przeprowadzono termomodernizację całego budynku.

Kalendarz

14 Grudnia 2017
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Izydor, Naum,
Pompejusz,
Sławobor, Spirydion
Do końca roku zostało 18 dni.

Mini galeria