Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2010

przejdż do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2009
przejdź do
ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2008

Sylwester to jedna z najhuczniej świętowanych nocy w roku. Święto pożegnania starego i przywitania nowego roku jednoczy ludzi na całym świecie. Dlatego też wieczorem 31.12.2010 r. rozpoczęła się w świetlicy w Borowcach międzypokoleniowa zabawa sylwestrowa. Zabawa do białego rana zintegrowała 24 osoby w różnym wieku, które się doskonale bawiły. Królował szampan, muzyka i fajerwerki.

 

 

30.12.2010 r
Przykładowy obraz

 


Przykładowy obraz Przykładowy obraz Przykładowy obraz
Aby Święta były wyjątkowymi dniami w roku,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem,
By kolacja wigilijna wniosła w serca spokój
a radość pojawiała się z każdym nowym brzaskiem.
By prezenty ucieszyły każde smutne oczy,
by spokojna przerwa ukoiła złość
By Sylwester zapewnił szampańską zabawę,
a kolędowych śpiewów nie było dość
Boze Narodzenie 2010

"Dzwonią już dzwoneczki, wesoło jest wszędzie, bo święty Mikołaj do nas dziś przybędzie". No i przybył -  06.12.2010 r.w godzinach wieczornych rozdawał w świetlicy "Leśny Zakątek" prezenty "grzecznym" dzieciom.

>>Fotografie podrzuciły renifery św. Mikołaja


01.12.2010 r. - I sesja VI kadencji Rady Gminy Dąbrowa Zielona
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
Tak ślubowali nowo wybrani radni Gminy Dąbrowa Zielona: Grażyna Dymczyk, Aleksandra Fuchs, Alicja Grzegorczyk, Jan Jurczyk, Krzysztof Kucharski, Zenon Marczuk, Małgorzata Nowakowska, Małgorzata Nowińska, Andrzej Pączek, Krzysztof Rumin, Marzena Skoczylas, Henryk Sobel, Bożena Strojec, Adam Szkop i Karol Zych.
Wybrano Przewodniczącego Rady Gminy - Adama Szkopa i Wiceprzewodniczących - Aleksandrę Fuchs i Henryka Sobla.
Powołano stałe komisje Rady Gminy w następujących składach osobowych:
Komisja Rewizyjna: Przewodniczący - Krzysztof Kucharski, członkowie - Grażyna Dymczyk i Małgorzata Nowakowska,
Komisja Oświaty, Kultury i Zdrowia: Przewodniczący - Alicja Grzegorczyk, członkowie - Bożena Strojec, Aleksandra Fuchs i Henryk Sobel,
Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów: Przewodniczący - Krzysztof Rumin, członkowie - Marzena Skoczylas, Małgorzata Nowińska i Andrzej Pączek,
Komisja Rolnictwa i Leśnictwa: Przewodniczący - Jan Jurczyk, Karol Zych, Zenon Marczuk i Adam Szkop.
Po przerwie - II sesja VI kadencji Rady Gminy Dąbrowa Zielona
Pani Maria Włodarczyk objęła obowiązki Wójta z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści:
"Obejmując urząd wójta gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Tak mi dopomóż Bóg."
I tym sposobem " idzie nowe ", odchodzącego wójta żegnano bez żalu, a nowego witano kwiatami i  śpiewem.


"Gdy się święty Andrzej zjawi, to i zimę nam postawi".

26.11.2010 r. nikt się zimy nie bał. W świetlicy „Leśny Zakątek” bawiono się znakomicie. Rodzice dzieciom zorganizowali wspaniałą zabawę andrzejkową, a sami też w niej brali udział.

 


23.11.2010 r. Nieoficjalne wyniki wyborów w Gminie Dąbrowa Zielona:
Wójt Gminy
- Maria Zofia Włodarczyk, lat 54, wykształcenie wyższe, uzyskała 1271 głosów co stanowi 55,65 % wszystkich oddanych głosów,
Rada Gminy: Okręg wyborczy Nr 1 - Zenon Marczuk, Alicja Grzegorczyk, Jan Jurczyk,
Małgorzata Nowakowska,
Okreg wyborczy Nr 2 - Bożena Strojec,                         
Okręg wyborczy Nr 3 - Grażyna Dymczyk, Aleksandra Fuchs,
Andrzej Pączek, Henryk Sobel,
Okręg wyborczy Nr 4 - Adam Szkop,
Okręg wyborczy Nr 5 - Krzysztof Kucharski, Krzysztof Rumin,
Okręg wyborczy Nr 6 - Małgorzata Nowińska, Marzena Skoczylas,
Karol Zych.

 


IDŹ I GŁOSUJ ŚWIADOMIE - Wybory samorządowe 21 listopada 2010 w Gminie Dąbrowa Zielona
Jak oddać ważny głos - W lokalu dostaniesz cztery karty do głosowania w wyborach; do rady gminy, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego, na wójta. Na każdej z kart do głosowania zawsze jest umieszczona zwięzła informacja o sposobie głosowania.
Jak głosować do rady gminy - W gminach do 20 tys. mieszkańców - stawiasz krzyżyk przy nazwiskach maksymalnie tylu kandydatów (ze wszystkich list) , ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu. Zwyciężą ci na których głosowało najwięcej osób.
Jak głosować do rady powiatu - Stawiasz krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata - oznacza to, że oddajesz głos na listę, z której startuje, ale równocześnie przyznajesz mu pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu.
Jak głosować do sejmiku wojewódzkiego - Stawiasz krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata - oznacza to, że oddajesz głos na listę, z której startuje, ale równocześnie przyznajesz mu pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu.
Jak głosować w wyborach bezpośrednich na wójta - Stawiasz krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. Jeśli jakiś kandydat otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów, oznacza to, że zwyciężył w I turze. Jeśli nie - 5 grudnia w naszej gminie odbędzie się II tura, do której przejdą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.
Pamiętaj! - Żeby Twój głos był ważny, musisz postawić w kratce obok nazwiska znak "X". Jeśli się pomylisz, nie dostaniesz nowej karty do głosowania.
MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR
Czy wiesz, że wybory samorządowe mają najbardziej bezpośredni wpływ na Twoje (nasze) życie? To właśnie radni, wójt , przedstawiciele  władz powiatowych i wojewódzkich, na których zagłosujemy, będą przez najbliższe cztery lata decydować o tym, co będzie się działo w Twoim (naszym) otoczeniu. To od nich będzie zależało, czy powstaną nowe inwestycje, a tym samym nowe miejsca pracy, a także będą walczyć o dotacje ze środków unijnych. Jednym słowem - od nich będzie zależał rozwój naszej gminy.
WYBIERAJMY ŚWIADOMIE SWOICH PRZEDSTAWICIELI!

 

 

16.11.2010r. - Polska Agencja Prasowa i Gazeta Wyborcza podały informację o spotkaniu  w Pałacu Prezydenckim z kobietami startującymi w wyborach do samorządu. W spotkaniu uczestniczyło ok.300 kobiet zaangażowanych w działalność samorządową.Sołtys Borowców Aleksandra Fuchs została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie "Kobiety w Samorządzie". W spotkaniu z Prezydentem RP i jego Małżonką uczestniczyć będą liderki z różnych organizacji, startujące w wyborach do samorządu.

 

Wybrany obraz


Pani Danuta Tomza z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przeprowadziła w dniu 25.10.2010 r. warsztaty układania okolicznościowych  wiązanek. W warsztatach brały udział członkinie naszego Koła Gospodyń Wiejskich. Efekt warsztatów to samodzielne wykonanie stroików i wiązanek  na okoliczność "Wszystkich Świętych".

 

 


W dniu 22.10.2010 r. w sali narad Urzędu Gminy Dąbrowa Zielona, wręczono nagrody dzieciom biorącym udział w XV Wojewódzkim Konkursie "Papierowy Świat". Nagrody otrzymały : Karolina Szyda, Ewelina Szyda, Paulina Grzesik, Mateusz Grzesik i Dagmara Skrzypczyk, które pod opieką Pani Ireny  Mirowskiej Cieślak wykonały piękne prace konkursowe.W Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Częstochowskiego w dniu 19.10.2010 r. uczestniczyły dwie mieszkanki naszej wsi, zaproszone przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenia "Razem na Wyżyny".  Forum zakończono symbolicznym podpisaniem Deklaracji Współpracy Samorządu Powiatu Częstochowskiego z Organizacjami Pozarządowymi.

 


14.10.2010 r. obchodzono w świetlicy "Dzień Nauczyciela". Pięknym występem dzieci podziękowały zatrudnionym w świetlicy nauczycielom za pracę włożoną w prowadzone przez nich dodatkowe zajęcia. Po występie, przy poczęstunku bawiono się do wieczora.


W dniu 27.09.2010r. przekazano Wójtowi Gminy Dąbrowa Zielona wniosek zawierający listę zadań do realizacji w ramach  funduszu sołeckiego w roku 2011. Zadania uchwalono na zebraniu wiejskim odbytym w dniu 23.09.2010 r. w którym uczestniczyło 17 mieszkańców naszego sołectwa.

Wybrany obraz

Wrzesień 2010 r. rozpoczęłą się budowa wiaty biesiadnej w centrum wsi. Na działce komunalnej nr 178 o powierzchni 0,11ha, która ze względu na układ przestrzenny wsi stanowi szczególne znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, będzie postawiona wiata wyposażona w stoły, ławki i palenisko. Wszystkie dotychczasowe i bieżące działania służą i mają służyć integracji społeczności lokalnej Borowców. W ciągu ostatnich czterech lat zmieniło się we wsi wiele, a to dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli. Niestety obecnie tylko niewielu zaangażowanych mieszkańców pracuje na rzecz całej społeczności wiejskiej.

W dniu 01.09.2010 r. rozpoczęły się w świetlicy "Leśny Zakątek" zajęcia dodatkowe z języka angielskiego i zajęcia plastyczno teatralne. Dzięki dotacji pozyskanej w ramach konkursu pod nazwą "Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży", już trzeci rok nasze dzieci mogą bezpłatnie korzystać z ciekawych i pożytecznych zajęć.

 


Ostatnia wakacyjna wycieczka w sobotę 28.08.2010 r. sprawiła dzieciom dużo radości i przyniosła wiele nowych, ciekawych wrażeń. Dzieci zwiedziły  Zabytkową Kopalnię Srebra  i Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami mogły podziwiać stalaktyty i chodnik sztolniowy wykuty w skale dolomitowej, a w kopalni zobaczyły narzędzia jakimi posługiwali się górnicy w XVI wieku.

 

 14.08.2010 r. dzieci i młodzież z kilku sołectw  brała udział w wycieczce do kina Cinema City w Częstochowie, gdzie obejrzały film Shrek 3. Wycieczkę zorganizowała świetlica "Leśny Zakątek" w Borowcach, która od trzech lat zaprasza do udziału w wycieczkach i imprezach dzieci z innych miejscowości naszej gminy. W czasie wycieczki dzieci zaproszono do restauracji Mc Donald"s na gorący posiłek.

 "Wielu miodowych dni, wspólnych radości bez trosk, spełnienia wymarzonych chwil, oby sprzyjał Wam los". To życzenia dla młodej pary, która 07.08.2010 r. zawarła związek małżeński. Mieszkańców naszej wioski cieszy, że następna piękna borowianka wyszła za mąż. za przystojnego kawalera z  Częstochowy.


W środę 04.08.2010 r. mieszkańcy Borowców porządkowali teren wokół świetlicy,a także skwer i plac zabaw w centrum wsi.Do prac włączyły się dzieci, które grabiły skoszoną trawę i zbierały śmieci. Udział dzieci i młodzieży w pracach społecznych kształtuje ich postawę obywatelską , a uczestnictwo w życiu społecznym jest drogą do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. 


Na zebraniu wiejskim w dniu 28.07.2010 r. podjęto uchwałę o wprowadzeniu do Planu Odnowy Miejscowości zmianę dotyczącą opisu i charakterystyki obszarów o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. W zebraniu uczestniczyło 21 osób.

 W dniu 24.07.2010 r. 40 dzieci z gminy Dąbrowa Zielona wzięło udział w wycieczce do Aquaparku w Tarnowskich Górach. Jak zwykle po takiej "kąpieli" zaplanowano poczęstunek w MacDonald's. Dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone. Była to dla nich forma rozrywki w czasie wakacji. Wycieczkę zorganizowała świetlica "Leśny Zakątek" w Borowcach.

 

 

W dniach pomiędzy 17 i 20.07.2010 r. na terenie naszej wsi dokonano aktów wandalizmu. Na zagospodarowanym w centrum wsi skwerze wyrwano sześć krzewów a trzy połamano. Próbowano także przewrócić huśtawkę i zniszczono słup podtrzymujący siatkę do gry. Sprawa została zgłoszona policji. Sprawcami były osoby z poza terenu Borowców. Pismem z dnia 23.07.2010 r. zwrócono się do Wójta Gminy Dąbrowa Zielona o oświetlenie wymienionego skweru.

Przykładowy obraz

 

 

 

 

W dniu 24.06.2010 r. została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach umowa w sprawie udzielenia pomocy finansowej na realizację zadania "Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży". Udzielona naszej świetlicy pomoc pozwoli na uzupełnienie sprzętu i wyposażenia, częściowo pokryje koszty prowadzenia placówki , koszty wyżywienia i koszty organizacji zajęć dla dzieci ,w tym wycieczki i imprezy okolicznościowe. Będziemy mogli zakupić materiały do prowadzenia zajęć oraz  zatrudnić nauczyciela j.angielskiego i instruktora zajęć plastyczno teatralnych. W ramach przyznanych środków będą wykonane drobne naprawy i remonty w pomieszczeniach świetlicowych.

Msza Święta w Borowcach - wieczorem w dniu 28.05.2010 r. Ksiądz Michał Cichoń z parafii w Dąbrowie Zielonej odprawił mszę świętą w intencji dobrych plonów i szczęśliwych zbiorów dla mieszkańców Borowców. Poświęcił także świetlicę, a następnie przy kapliczce w centrum wsi odprawił nabożeństwo majowe. W tym, jakże ważnym dla społeczności lokalnej wydarzeniu, uczestniczyło ponad 60 mieszkańców.

Uczestniczymy  we  Mszy Świętej26.05.2010 r. Dzień Matki . Jak co roku dzieci zaprosiły swoje mamy do świetlicy. W pięknie zaaranżowanym, wierszowanym przedstawieniu złożyły im podziękowania za miłość, opiekę i trud włożony w wychowanie. Obdarowały mamy własnoręcznie wykonanymi laurkami i drobnymi prezentami.

>>Uroczystość

Jak każdego roku z nastaniem maja,  w całej Polsce rozbrzmiewają przepiękne pieśni maryjne. Majowe nabożeństwo ku czci Matki Bożej, zapoczątkowane w XVIII w. w Stolicy Apostolskiej, zostało zaszczepione w Polsce przez jezuitów w wieku XIX. W Borowcach , codziennie wczesnym wieczorem przy pięknie przystrojonej w centrum wsi kapliczce, mieszkańcy sławią Królową Polski. Zapraszamy , szczególnie dzieci i młodzież na piękne wieczory, by śpiewać na chwałę Maryi lubiane przez wszystkich pieśni.

>>Śpiewamy

Maj 2010 r. nareszcie nie pada, możemy przystąpić do prac porządkowych.  Kosimy, grabimy, układamy chodnik przed świetlicą. W prace społeczne włączyła się bardzo aktywnie młodzież. Jest to bardzo ważne, bo aby społeczeństwo naprawdę odniosło korzyści z zaangażowania młodzieży, wszyscy młodzi ludzie muszą uzyskać możliwość wzięcia udziału w życiu społecznym.

>>Nasza  młodzież  i mieszkańcy  przy  pracy

W zebraniu wiejskim w dniu 22.04.2010 r. uczestniczyło 20 mieszkańców wsi. Zgodnie podjęto dwie uchwały. Pierwszą dotyczącą częściowej zmiany przeznaczenia przyznanego na rok 2010 funduszu sołeckiego, drugą w sprawie wystąpienia do Wójta Gminy Dąbrowa Zielona z wnioskiem o przystąpienie do działania "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Powyższe uchwały znajdują się jak zwykle w sekcji  >>Uchwały i Decyzje

Przystąpiliśmy do ogłoszonego Konkursu Ministra Pracy i Polityki Społecznej pt. "Samorząd gminy dzieciom - nowe świetlice i kluby", w ramach realizacji zadań programowych "Świetlica, Praca i Staż - socjoterapia w środowisku gminnym. Wniosek konkursowy złożono w Regionalnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach w dniu 16.03.2010 r.

W dniu 13.03.2010 r. na zebraniu wiejskim, w którym uczestniczyło 22 mieszkańców, przedstawiono sprawozdanie Rady Sołeckiej z działalności w roku 2009. W zebraniu uczestniczył Pan Adam Szkop - Przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Zielona i Pan Robert Witkowski - członek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dąbrowa Zielona "Dąbrowiacy", koordynator projektu "Daj głos mieszkańcom" . Pan Adam Szkop omówił problemy związane z budową drogi w kierunku Łysin, a także przedstawił mieszkańcom powód nie uchwalenia w roku bieżącym budżetu gminy . Pan Robert Witkowski zaprezentował projekt  mający na celu poprawienie komunikacji na szczeblu władza samorządowa - mieszkańcy, w którym uczestniczy nasza gmina i zaprosił społeczność Borowców do aktywnegJak głosować do sejmiku wojewódzkiego../images/stories/pinezka.jpg style=br /∓ 38o w nim udziału. Pomimo zaproszenia, Pan Bogusław Dobrowolski - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona na zebranie sprawozdawcze nie przybył.

Opracowaliśmy nowy wniosek o przyznanie dotacji ze środków budżetu Województwa Śląskiego na realizację zadania "Świetlica szansą dla dzieci wiejskich", w ramach ogłoszonego konkursu dla gmin województwa śląskiego pod nazwą "Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży". Wniosek złożono w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach w dniu 17.02.2010 r.

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Częstochowie ogłoszono w dniu 18.01.2010 r. nominacje do Statuetek Starosty Częstochowskiego, których tytuł "Za zasługi dla powiatu" jest najwyższym powiatowym wyróżnieniem. W gronie nominowanych, w kategorii samorządność, znalazła się sołtys Borowców Aleksandra Fuchs.

08.01.2010 r. rozstrzygnięto rekrutację do projektu "Daj głos mieszkańcom", realizowanego przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów oraz Fundację im.Stefana Batorego. Celem projektu jest usprawnienie komunikacji między władzami gminy i jej mieszkańcami. Do udziału w projekcie zaproszono z naszej gminy zespół w osobach: Aleksandra Fuchs - radna Gminy Dąbrowa Zielona i Robert Witkowski - członek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dąbrowa Zielona "Dąbrowiacy".

 

div style=