Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:0
Wczoraj:0
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2008

 

Wybrany obraz

31 grudnia 2008 ,bo jakżeby inaczej ,w godzinach wieczornych rozpoczęła się w świetlicy w Borowcach zabawa sylwestrowa. Trwała do białego rana. To taka jedna noc w roku - barwna, roztańczona, roześmiana i radosna. W takim właśnie nastroju uczestnicy zabawy przywitali Nowy Rok 2009.

-------------------------------------------------------------

W dniu 21.12.2008 r. odbyło się zebranie organizacyjne - Sylwester 2008 r. Od wielu lat nie bawiono się w Borowcach. Próbujemy to naprawić i zorganizować dla społeczności lokalnej zabawę sylwestrową w wyremontowanej świetlicy

.

Przykładowy obraz

----------------------------------------------------------

05 grudnia 2008 r. chwaliliśmy się nieskromnie swoimi dokonaniami. Zaproszono gości i społeczność lokalną na podsumowanie osiągnięć mieszkańców sołectwa. Spotkanie zaszczycił Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach Pan Jerzy Motłoch, Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego Pan Karol Ostalski oraz Radny Rady Powiatu Częstochowskiego Pan Tadeusz Ciastko. Obecni także byli włodarze Gminy Dąbrowa Zielona - Pan Bogusław Dobrowolski - Wójt Gminy, Pan Adam Szkop - Przewodniczący Rady Gminy, Pani Alicja Bilecka - Skarbnik Gminy , Pan Jerzy Tatarek - Sekretarz Gminy oraz Radni Pani Małgorzata Nowakowska,  Pan Andrzej Pączek, Pan Bogdan Włoszczyński i Pan Lech Sobok. Cieszyliśmy się z obecności Pani Lilli Deski - Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej oraz Pan Witolda Błaszczyka członka - Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dąbrowa Zielona "Dąbrowiacy".Spotkanie uświetnił występ dzieci ze świetlicy. Przygotowana przez Pana Mariana Błaszczyka projekcja i komentarz sołtys Pani Aleksandry Fuchs w pełni oddały to czym się chwalimy. Były podziękowania, drobne upominki, wystąpienia naszych gości, a po części oficjalnej wspólne, przyjemne spędzenie czasu przy poczęstunku przygotowanym przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Borowcach.

-----------------------------------------------------------

W dniu 04.12.208 r. w świetlicy dzieci czekały na Mikołaja .Powitały go piosenką, a że grzeczne były, to i bogate paczki dostały. Potem był pyszny poczęstunek i wspaniała zabawa.

------------------------------------------------------------

"Mam laseczkę czarodziejską, siądźcie w kole na dywanie. Nic nie mówcie, tylko patrzcie, zobaczycie co się stanie". Tak się rozpoczęła  w dniu 28.11.2008 r. zabawa Andrzejkowa w świetlicy Leśny Zakątek .

-------------------------------------------------------------

Forum Sołtysów 24.11.2008 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Sołectwo Borowce,  jako jedyne w województwie śląskim,  otrzymało aż dwa puchary w konkursie "Piekna wieś województwa śląskiego". Jeden w kategorii "najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi", a drugi w kategorii "najpiękniejsza wieś województwa śląskiego".

------------------------------------------------------------

22.11.2008 r. podczas wycieczki do Manufaktury w Łodzi , dzieci ze świetlicy wspólnie z kolegami z Rogaczewa, zwiedziły w Muzeum Fabryki wystawę poświęconą XIX wiecznej fabryce Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. W Akwarium w Manufakturze zobaczyły ekspozycję składającą się z 32 zbiorników wodnych, w których przedstawiono biotopy wodne z różnych miejsc świata. Zwiedzając ekspozycję, dzieci przeszły stopniowo od Polski przez Afrykę, Amerykę Południowa po Azję i Oceanię. Wystawa w Eksperymentarium wprowadziła dzieci w świat nauki za pomocą szeregu interaktywnych i przemawiających do wyobraźni eksponatów. Tu dzieci mogły sterować robotami, zasiąść za wirtualnymi sterami czołgu, zrobić pierwszy krok w kosmos i same wyprodukować papier.

---------------------------------------------------------------

21.11.2008 r. - A przez tydzień u Błaszczyków baby darły pierze , bardzo się spieszyły by dostać wieczerzę.  A , że były pracowite to dostały okowite.

---------------------------------------------------------------

W  dniach 17.11. - 19.11.2008 r, nagrodzone w konkursie "Papierowy Świat dzieci , brały udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój.

---------------------------------------------------------------

Dzieci z naszej świetlicy -  Ewelina Szyda, Mateusz Grzesik i Adrian Grzesik,  otrzymały w dniu 07.11.2008 r. nagrody i  wyróżnienie za własnoręcznie wykonane prace,  biorące udział w XIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Papierowy Świat".

----------------------------------------------------------------

Dzieci z naszej świetlicy bawiły się w dniu 18.10.2008 r, wspólnie z kolegami z innych wiosek, w Magicznej Krainie w Częstochowie. Wycieczka się udała, a jej uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

-----------------------------------------------------------------

15.10.2008 r. Nasza wieś została nagrodzona w V edycji konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego". W kategorii najpiękniejsza wieś województwa śląskiego otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1500 zł, natomiast w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi przyznano nam III miejsce i nagrodę w wysokości 4000 zł .

Wyniki konkursu można zobaczyć na  logo slaskie oraz w  << artykule "Gazety Wyborczej"

 

LaughingD Z I Ę K U J E M Y Laughing

-----------------------------------------------------------------

Grzybobranie 06.10.2008 r. Długo oczekiwany wysyp grzybów już mamy. Zapraszamy do naszych lasów - starczy dla wszystkich.

 

------------------------------------------------------------------

Świetlica "Leśny Zakątek", dzięki otrzymanej dotacji, zorganizowała w dniu 27.09.2008 r wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Na wycieczkę zaproszono dzieci i młodzież z innych sołectw naszej gminy.

--------------------------------------------------------------------

W dniu 18.09.2008 r społeczność lokalna przystąpiła do realizacji projektu "Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży". Rozpoczęto prace remontowo - adaptacyjne sali przeznaczonej m.innymi na: zabawy sportowo - ruchowe dzieci, spotkania międzypokoleniowe i różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

---------------------------------------------------------------------

W konkursie "Estetyczne zagospodarowanie posesji-zagrody wiejskiej", nasze mieszkanki Pani Wacława Górnicz i Pani Krystyna Tatarek, zajęły III i IV miejsce. Dyplomy oraz nagrody w postaci bonów towarowych wręczył Paniom w dniu 14.09.2008 r. Wójt Gminy Dąbrowa Zielona.

----------------------------------------------------------------------

Członkinie KGW zebrały się w dniu 10.09.2008 r. w celu ustalenia przygotowań do Gminnego Święta Ziemniaka. Wspólnie z Paniami z Gminnego KGW będą przyrządzały potrawy degustacyjne z ziemniaków.

----------------------------------------------------------------------

W dniu 03.09.2008 r. na zebranie wiejskie przybyło 22 mieszkańców. W zebraniu uczestniczyło 9 Radnych, Wójt, opiekun sołectwa i przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dąbrowa Zielona. Celem spotkania miała być publiczna debata - "Wójt kontra Radni  Gminy". Mieszkańców zamierzano zapoznać z udokumentowanymi powodami przeprowadzenia referendum. Niestety "pałeczkę" przejął Wójt i prawie nikogo nie dopuścił do głosu. "To jego wybrali i on tu rządzi". Jego "przekonywujacy monolog" skutkował opuszczeniem sali przez większość obecnych.

----------------------------------------------------------------------

W dniu 27.08.2008 r. przyznano naszej gminie dotację ze środków finansowych budżetu Województwa Śląkiego , w ramach konkursu "Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży". Jesteśmy jednym z dwóch sołectw, które wymienioną dotację otrzymało.

LaughingD Z I Ę K U J E M Y Laughing

--------------------------------------------------------------------

W dniu 23.08.2008 r. dzieci i młodzież z naszej wsi byli na wycieczce w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. W wycieczce uczestniczyły dzieci ze wsi Rogaczew, Dąbrowa Zielona i Dąbek. Wycieczkę sfinansował Wójt Gminy Dąbrowa Zielona .

 

-----------------------------------------------------------------

16.08.2008

Oj działo się dzisiaj we wsi , działo!  Śliczna "Borowianka" wychodziła za mąż za przystojnego kawalera z Koniecpola. Dawnym obyczajem zastawiano młodej parze bramy, a Pan Młody był bardzo hojny. Część gości przyjechała typowo weselnymi "pojazdami" , jakimi oczywiście są ciągniki siodłowe Wink, co można zobaczyć >>w galerii zdjęć . Świętowała dzisiaj cała wieś, a społeczność lokalna cieszy się, że w Borowcach przybędzie nowy mieszkaniec.

" Borowce, Borowce - piękną okolicą

zamieszkajcie młodzi - choć nie są stolicą! "

-----------------------------------------------------------------

W dniu 06.08.2008 r. odwiedziła naszą wieś komisja konkursowa. Szacowni goście -  Agnieszka Graczyk inspektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach,  Grażyna Jastrząb inspektor Wydziału Terenów Wiejskich w Oddziale Zamiejscowym w Częstochowie,  Adam Radosz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach i  Marek Migas Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oceniali naszą piękną wieś i najlepsze przedsięwzięcie, jakim jest nasza świetlica dla dzieci i młodzieży. Obecni byłi przedstawiciele Gminy Dąbrowa Zielona -  Bogusław Dobrowolski Wójt Gminy,  Lilla Deska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury,  Adam Szkop Przewodniczący Rady Gminy i  Jerzy Tatarek Sekretarz Gminy. Prezentację dokonań uświetniły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które wraz z dziećmi  wykonały piosenkę powitalną. Nestor naszej społeczności Pan Marian Jędruszek odczytał wiersz o Borowcach, który sam ułożył. Prezentację świetlicy poprzedziło przedstawienie "Czerwonego Kapturka" w wykonaniu dzieci i młodzieży. W uroczystej prezentacji uczestniczyła społeczność lokalna, dzięki której wioska mogła przystąpić do konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego". To właśnie mieszkańcy wsi dbają ( nie tylko na potrzeby konkursu ) o jej piękny wizerunek i dlatego zasługją chociaż na pochwałę.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 30.07.2008 r. na zebraniu wiejskim, w którym wzięły udział 23 osoby, omówiono kryteria konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" i sposób prezentacji wsi. Uzgodniono z mieszkańcami zakres prac związanych z remontem dodatkowego pomieszczenia, mającego służyć  zarówno dzieciom jak i dorosłej części społeczeństwa. Remont będzie wykonywany w miesiącu wrześniu br.

-----------------------------------------------------------------

Od dnia 11.07.2008 r. trwają prace tynkarsie i porządkowe nowego garażu strażackiego.Wykonywane są prace porządkowe w całej wsi. Mieszkańcy wsi oczekują na przyjazd komisji konkursowej oceniającą "Piękną wieś województwa śląskiego". Mają nadzieję, że ich starania o piękny wizerunek wsi ,przyniosą oczekiwane rezultaty. Ponad 30 osób aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do prezentacji.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 03.07.2008 r.Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej wsi uczestniczyli  w poszukiwaniu zaginionego mieszkańca wsi Soborzyce. W akcji poszukiwawczej brały udział jednostki OSP z terenu gminy.

-----------------------------------------------------------------

W dniach 26 - 27.06 2008r. 16 mieszkańców naszej wioski  i 2 gości uporządkowało teren wokół świetlicy, skosili trawę, wygrabili, wywieźli śmieci i po zakończonej pracy odpoczywali przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.

-----------------------------------------------------------------

Do dnia 30.06.2008r. nasza wioska zostanie zgłoszona do konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Bierzemy udział w dwóch kategoriach : "Najpiękniejsza wieś" i "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi".

-----------------------------------------------------------------

W dniu 21.06.2008r. dzieci przedszkolne z naszej wioski występowały  na zorganizowanej w sołectwie Dąbek "Nocy Świętojańskiej". Występ bardzo udany, dzieci i rodzice zadowoleni. Dla małych wykonawców przygotowano poczęstunek.

-----------------------------------------------------------------

W  dniu 20.06.2008r. 10 osób - mieszkańców naszej małej wsi ,uporządkowało działkę gminną położoną przy drodze dojazdowej do wsi. Skosili trawę, zagrabili, pozbierali śmieci- i teraz mamy ładnie.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 11.06.2008r. na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich kobiety ustaliły dla siebie wysokość składki i opracowały plan pracy do końca roku 2008.

-----------------------------------------------------------------

08.06.2008r. Aleksandra Fuchs - sołtys wsi brała udział w panelu dyskusyjnym w Chorzenicach w ramach programu "Wieś woj.Śląskiego XXI wieku - drogi do sukcesu" pod patronatem marszałka województwa Śląskiego.W bloku kultura na wsi-tradycja i nowoczesność przedstawiła swoje doświadczenie w realizacji projektu konkursowego, związanego z tym tematem.

-----------------------------------------------------------------

07.06.2008r. na zebraniu wiejskim, w którym wzięło udział 29 mieszkańców , podjęto uchwałę o przystąpieniu sołectwa do Programu Odnowy Wsi. W dniu 17.06.2008 r. na sesji Rady Gminy Dąbrowa Zielona została podjęta uchwała w sprawie zatwierdzenia Planu Rozwoju Wsi Borowce.

-----------------------------------------------------------------

04.06.2008r. odbył się w Warszawie w Sali Kongresowej Światowy Kongres Rolniczy. W Kongresie wzięli udział przedstawiciele organizacji rolniczych z ponad 80 krajów z całego świata. Przedstawicieli z 20 krajów zaproszono w roli obserwatorów.
Organizatorem kongresu w Polsce jest Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Trzy członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z naszej wsi Alfreda Błaszczyk, Zofia Lis i Wacława Górnicz były uczestniczkami Kongresu.

-----------------------------------------------------------------

Na zebraniu KGW 30.05.2008 r. uzgodniono i opracowano treść Regulaminu Koła Gospodyń Wiejskich wsi Borowce.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 23.05.2008r. reaktywowano Koło Gospodyń Wiejskich - obecnie mamy 20 członkiń.

-----------------------------------------------------------------

23.05.2008r. świetlica o nazwie "Leśny Zakątek" została wpisana pod numerem PS/I/90193/254/08 do rejestru placówek opiekuńczo -wychowawczych -  prowadzonego przez Wojewodę Śląskiego.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 04.04.2008r. na zebraniu wiejskim przedstawiono 19 zainteresowany mieszkańcom propozycje  budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz źródła finansowania tej, jakże poważnej inwestycji.

-----------------------------------------------------------------

30.03.2008r. na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę dotyczącą wniosku do konkursu Przedsięwzięć Odnowy Wsi w ramach Programu Odnowy Wsi Województwa Śląskiego na lata 2006-2010 o dofinansowanie Organizacji Placu Zabaw w Centrum Wsi Borowce.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 26.03.2008 r. złożono w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach wniosek na realizację zadania konkursowego pod nazwą "Wzmacnianie gminnych świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży". Projekt konkursowy opracowali liderzy wiejscy -  sołtys Pani Aleksandra Fuchs i Pan Marian Błaszczyk - członek Rady Sołeckiej.

-----------------------------------------------------------------

11 marca 2008r. mieszkańcy naszej wsi ruszyli do sprzątania. Mężczyźni wyremontowali kapliczkę stojącą w centrum wsi, a kobiety sprzątały działkę gminną, na której usytuowana jest świetlica dla dzieci i młodzieży. Udział w akcji porządkowej brało 13 osób.

-----------------------------------------------------------------

W dniach 26 - 28 lutego 2008r. dwie mieszkanki naszej wsi Panie Alfreda Błaszczyk i Aleksandra Fuchs uczestniczyły w ogólnopolskiej konferencji w Warszawie, na której dokonano podsumowania Akademii Kobiet Aktywnych  w ramach Projektu "Stereotyp a równe szanse kobiet i mężczyzn w środowiskach wiejskich", realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.Obie Panie były uczestniczkami rocznego szkolenia w AKA.

-----------------------------------------------------------------

W dniu 18.02.2008r. odbyło się zebranie wiejskie podsumowujące rok 2007. W zebraniu wzięło udział 28 mieszkańców. Byli też zaproszeni goście: Pan Bogusław Dobrowolski - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona, Pan Adam Szkop - Przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Zielona i Pan Andrzej Pączek - W-ce Przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Zielona. Przedstawiono sprawozdanie z rocznej działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej.

wychodziła za mąż za przystojnego kawalera z Koniecpola. Dawnym obyczajem zastawiano młodej parze bramy, a Pan Młody był bardzo hojny. Część gości przyjechała typowo weselnymi gt;W dniu /strong