Menu

Aktualnie online

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:4
Wczoraj:5
W tym tygodniu:9
W tym miesiącu:32
Wszystkich:265414
Home

Archiwum 2011

przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2010
przejdż do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2009
przejdź do ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  2008

 

Sylwester 2011

Przedstawieniem kolędniczym w wykonaniu dzieci i młodzieży,  rozpoczęło się w dniu 21.12.2011 r. spotkanie wigilijne w świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach. W spotkaniu wzięli udział rodzice , którzy przygotowali dzieciom świąteczny poczęstunek oraz wychowawca i instruktorzy dodatkowych, prowadzonych w świetlicy zajęć. Gościem wieczoru była Pani Maria Włodarczyk - Wójt Gminy oraz Pani Małgorzata Surlej - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Zielonej.

 

Boże Narodzenie 2011

 

W dniu 14.12.2011 r. w Mykanowie, na konferencji "Lider na półmetku"  zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Razem na wyżyny" - Statuetką "Lider Razem Na Wyżyny" w kategorii "działalność społeczna" została uhonorowana sołtys Borowców Aleksandra Fuchs. Tytuł "Lider Razem Na Wyżyny" nadawany jest w czterech kategoriach:  gospodarka ,  kultura,  sport i turystyka, działalność społeczna. Konkurs adresowany jest do mieszkańców Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia "Razem na wyżyny" tj. gmin Dąbrowa Zielona, Kłomnice, Kruszyna, Miedźno, Mykanów, Rędziny oraz podmiotów działających na jego terenie.

 

Statuetka Lider Na Wyżyny

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w dniu 06.12.2011 r. na skrzyżowaniu przylegającym do nowo wybudowanej drogi do Łysin, położono nakładkę asfaltową. Skrzyżowanie to stanowi część drogi powiatowej biegnącej przez wieś. Dziękujemy Pani Bożenie Zalewskiej - Dyrektorowi Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie , za pozytywną reakcję na potrzeby mieszkańców Borowców.

05.12.2011 r. w świetlicy "Leśny Zakątek" dzieci i młodzież bawiły się na zabawie "Mikołajkowej". Przybył do nich Świety Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. W zabawie uczestniczyli rodzice dzieci i opiekunowie świetlicy.

>>"Magia świąt to dziecięca wiara w Świętego Mikołaja"

W Parku Św. Mikołaja w Zatorze czekało na dzieci, które w dniu 03.12.2011 r. były tam na wycieczce, wiele atrakcji. Wędrowały ścieżkami legend i baśni z magicznymi postaciami z ulubionych bajek. A wszystko to w niesamowitej scenerii tysięcy  światełek oświetlających cały park.

 Z A P R O S Z E N I E 

Przykładowy obraz

01.12.2011 r. - możemy już bez problemów użytkować nowo wybudowaną drogę na odcinku Borowce - Łysiny. Przed jej oficjalnym otwarciem będzie jeszcze wykonana nakładka asfaltowa na przylegającym do niej skrzyżowaniu. Umowa na wykonanie tych dodatkowych prac została już podpisana. Mieszkańcy Borowców dziękują nowym władzom gminy za wykonanie w tak krótkim czasie inwestycji, na którą czekali ponad 20 lat.

 

"Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze".

Andrzejki to okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie to źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w dziecięcy świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na ten niezwykły dzień, który 30.11.2011 r. przybrał w świetlicy szczególny wygląd. W pięknie ustrojonej sali dzień tajemniczych wróżb i czarów połączono z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem.

 

W wycieczce do SOLPARKU w Kleszczowie w dniu 12.11.2011 r. oprócz dzieci i młodzieży z Borowców brali udział wychowankowie świetlic środowiskowych z Cielętnik i Raczkowic. Wszyscy "wycieczkowicze" wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

>>Tak to wyglądało

W dniu 03.11.2011 r. podczas odbytego zebrania wiejskiego, mieszkańcy podjęli uchwałę w sprawie zmiany przeznaczenia - przyznanego na rok 2011 funduszu sołeckiego. Pozostałe z funduszu środki postanowili przeznaczyć na wsparcie świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach.

>>Pełny tekst uchwały

 

W XVI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Papierowy Świat" jak co roku brały udział dzieci, wychowankowie naszej świetlicy. I znów troje uczestników zostało nagrodzonych i wyróżnionych. W dniu 28.10.2011 r. podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Dąbrowie Zielonej, otrzymały dyplomy i nagrody.

>>Kilka fotografii

Dzień Edukacji Narodowej. W dniu 14.10.2011 r. dzieci i młodzież uczęszczające do świetlicy świętowały "Dzień Nauczyciela". Dziękowały wychowawcy i instruktorom za opiekę i pomoc w wychowaniu i edukacji, wspólnie spędzili godziny świetlicowe przy zabawie i własnoręcznie przygotowanym poczęstunku.

>>Dzień Edukacji Narodowej

W ramach otrzymanych środków finansowych na wsparcie świetlicy, zatrudniono od m-ca października instruktorów prowadzących z dziećmi i młodzieżą zajęcia umuzykalniające i teatralne. Działalność teatralna rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie dziecka, a także piękną i poprawną mowę. Rozwija także pamięć wzrokowo - słuchową. Zajęcia teatralne wpływają również w sposób wychowawczy na dzieci. Uczą one współdziałania w grupie i szacunku dla pracy kolegów. Ważną rolę odgrywają zajęcia muzyczne - ruchowe i taneczne. Każde dziecko ma naturalna potrzebę muzycznej zabawy, śpiewu, gry i tańca i szybko uczy się wielu muzycznych czynności. Wartości i treści wpajane poprzez zajęcia mają istotne znaczenie w kształtowaniu się późniejszej postawy dojrzałego człowieka.

>>Zdjęcia z zajęć

Październik 2011 r. - rozpoczęto budowę drogi na odcinku Borowce - Łysiny. Nareszcie po bardzo wielu, wielu latach, mieszkańcy Borowców będą się mogli bez problemów przemieszczać w kierunku Radoszewnicy i Koniecpola. Przewidywane oddanie drogi do użytku w grudniu b.roku.

 


"Festyn sołecko - strażacki" w Borowcach zgromadził w dniu 25.09.2011r. prawie wszystkich mieszkańców i wiele gości przybyłych z różnych okolicznych miejscowości. Organizatorzy nie spodziewali się aż takiej frekwencji. Pomimo to nikomu nie zabrakło ani napoi, ani przekąsek. Borowce były doskonale przygotowane na przyjęcie gości, którzy mogli degustować pierogi i tradycyjny smalec z chlebem i ogórkiem. Nasze gospodynie, zarówno te starsze jak i młodsze przygotowały degustację i upiekły różne gatunki ciast. Podawano także żołnierską grochówkę ugotowaną przez mieszkańców, oraz kiełbaski i kaszankę z grilla. Wcześniej wszyscy mieli okazję obejrzeć program artystyczny , na który złożyły się występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Zielonej, występy Pań z Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich i dzieci z świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach. Na przygotowanej scenie P.Wójt wręczała najbardziej aktywnym mieszkańcom podziękowania za wkład pracy na rzecz poprawy wizerunku wsi Borowce.
W trakcie części oficjalnej zostały wręczone dyplomy i medale z okazji 45 - lecia OSP Borowce. Wręczane były przez Wójta Gminy Marię Włodarczyk, Prezesa Zgm.ZOSP RP Henryka Sobla, Wiceprezesa ZP ZOSP RP Tadeusza Ciastko, Komendanta Gminnego OSP Mariana Błaszczyka oraz Członka Zarządu Powiatu Częstochowskiego Henryka Kasiurę. Rada Sołecka przekazała jednostce nowe węże zakupione z funduszu sołeckiego, a druh Tadeusz Ciastko wręczył na potrzeby OSP piłę spalinową.
Po zakończeniu części  oficjalnej zaproszono uczestników festynu do nowo otwartej wiaty, gdzie mogli wspólnie biesiadować.
A wieczorem zabawa taneczna, która wg "przekazów" trwała prawie do rana. 
Mieszkańcy sołectwa Borowce dziękują Pani Lilli Desce - Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Zielonej oraz Panu Robertowi Witkowskiemu - super "szoumenowi" za pomoc w organizacji i patronat nad festynem.

>>Nasi zasłużeni druhowie

>> Zdjęcia z festynu


23 wrzesień - kalendarzowa jesień. Dzieci uczęszczające do świetlicy już od dwóch tygodni przygotowywały się na powitanie jesieni. Oprócz wykonanych własnoręcznie prac plastycznych związanych z jesienią, zorganizowały imprezę pod hasłem "Powitajmy złotą polską jesień". 

>>Kilka zdjęć

"Wszystko co piękne na tym świecie, wszystko co tylko szczęście wróży, niech się Wam razem w jedno splecie i będzie słońcem w życia podróży".
Tak składamy życzenia młodej parze, która zawarła związek małżeński w dniu 17.09.2011 r. Następną urodziwą pannę z Borowców "porwał"  kawaler,  tym razem z Maćkówki.

 

Centrum Rodzinnych Zabaw Hula Kula w Rędzinach odwiedziły w dniu 17.09.2011 r. dzieci z naszej świetlicy "Leśny Zakątek". Spędziły tam chwile przy wspaniałej zabawie i aktywnym wypoczynku. Była to już druga w tym roku wycieczka, zorganizowana w ramach projektu "Świetlica szansą dla dzieci wiejskich".

>>Fotki z wycieczki


16.09.2011 r. zgłoszono Wójtowi Gminy Dąbrowa Zielona - Pani Marii Włodarczyk zadania do wykonania w ramach funduszu sołeckiego w roku 2012. Zadania uchwalono na zebraniu wiejskim odbytym w dniu 15.09.2011 r, w którym uczestniczyło 18 mieszkańców.

Wybrany obraz


Sołectwo Borowce brało aktywny udział w przygotowaniach do Dożynek Gminnych w Dąbrowie Zielonej, które odbyły się w dniu11.09.2011 r. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borowcach wykonały piękny wieniec dożynkowy oraz przygotowały potrawę degustacyjną - ponad 300 pierogów z kapustą i grzybami. Zaprezentowaliśmy także ciekawą dekorację dożynkową. Wzięliśmy udział w "Turnieju Sołectw", w którym startowało 9 drużyn. Po raz pierwszy, od bardzo wielu lat, w świętowaniu zakończenia zbiorów "Dożynkach" uczestniczyło tak dużo mieszkańców gminy i przybyłych do niej gości.


Miesiąc wrzesień, to miesiąc intensywnych prac wykończeniowych wiaty biesiadnej, której budowę rozpoczęto w wrześniu 2010 r. Wiatę planujemy uroczyście otworzyć dla mieszkańców i gości podczas zbliżającego się festynu sołecko - strażackiego.

>> Prace wykończenioweW Gminnych Zawodach Sportowo - Pożarniczych w Dąbku w dniu 04.09.2011 r. brało udział 7 drużyn. Drużyna OSP Borowce zajęła III miejsce z niewielką stratą do zwycięskiej drużyny. Gratulujemy naszym druhom takiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów w sportowych rywalizacjach.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borowcach wykonują wieniec dożynkowy na Uroczystości Dożynkowe w gminie Dąbrowa Zielona , które odbędą się w dniu 11 września 2011 r. Po raz pierwszy od wielu lat przedstawicielki naszej wsi będą aktywnie uczestniczyć w „Dożynkach Gminnych”, reaktywowanych dzięki staraniom Wójta Gminy Pani Marii Włodarczyk.

W dniu 29.08.2011 r. rozstrzygnięto przetarg na remont drogi gminnej w Borowcach. W ramach zadania przewiduje się wykonanie robót: Zadanie I – roboty ziemne, podbudowa, krawężniki i odwodnienie, Zadanie II – nawierzchnia i pobocza.

Wykonawca zadania: Przedsiębiorstwo Robót Drogowo – Mostowych „Myszków” Sp.z o.o.  ul. Myszkowska 59 , 42-310 Żarki.

Zakończenie wakacji – 27 i 28.08.2011r.  odbyła się w świetlicy impreza dla dzieci i młodzieży z okazji zbliżającego się końca wakacji. W imprezie uczestniczyli rodzice i zaproszeni goście, którzy przygotowali dzieciom poczęstunek i świetną zabawę dyskotekową.

>>Tak żegnaliśmy wakacje Cry

W dniu 17 sierpnia 2011 r. podpisano umowę pomiędzy Województwem Śląskim z siedzibą w Katowicach a Gminą Dąbrowa Zielona - na dofinansowanie realizacji zadania o nazwie Świetlica szansą dla dzieci wiejskich.
Dzięki udzielonej pomocy finansowej, dzieci i młodzież uczęszczające do świetlicy "Leśny Zakątek" w Borowcach w dniu 25 sierpnia 2011 r.pojechały na wycieczkę do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach.


Dbamy o wizerunek naszej wsi, a "obcy" nam go niszczą
W Borowcach od wczesnej wiosny mieszkańcy wraz z dziećmi i młodzieżą porządkują i upiększają wiejskie tereny zielone służące do wypoczynku i rekreacji. Sami, w ramach różnego rodzaju konkursów działki te zagospodarowali i co roku je koszą, grabią, usuwają śmieci i naprawiają szkody wyrządzone przez przebywających u nas i korzystających z nich gości. Dlatego też apelujemy do turystów i gości - korzystajcie z przestrzeni publicznej w Borowcach, szanujcie pracę mieszkańców, nie niszczcie tego co z wielkim trudem wypracowali.

 

 

W dniu 06 lipca 2011 r. na zebraniu wiejskim, mieszkańcy Borowców podjęli uchwałę w sprawie zmiany przeznaczenia zaplanowanego na rok 2011 funduszu sołeckiego. W zebraniu uczestniczyła Pani Maria Włodarczyk - Wójt Gminy Dąbrowa Zielona. W bardzo szczegółowy sposób udzielała mieszkańcom odpowiedzi i wyjaśnień na zadawane pytania - m.innymi dotyczące poprawienia stanu  dróg gminnych.

 


 


„ANNO DOMINI 2011”

W Borowcach dzień szalony
Przyjechał „młody” do przyszłej żony
Społeczność bramki dla niego szykuje
Łatwo się panny u nas nie kupuje.

18 czerwca jedna z pięknych „Borowczanek” wyszła za mąż za przystojnego kawalera z Rogaczewa, a niedługo za nią 02 lipca następna urodziwa mieszkanka zawarła związek małżeński z kawalerem z Bolesławowa. 
Dzięki takim Młodym, wieś mimo wszystko będzie rozwojowa, co wszystkich mieszkańców bardzo, bardzo cieszy.


30.05.2011 r. mieszkańcy uczestniczyli w mszy świętej odprawionej pod kapliczką. Modlili się wspólnie o dobre urodzaje, prosili, aby nasz kraj nie nawiedzały gwałtowne klęski żywiołowe i aby nikomu nie brakło chleba, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Po zakończonej mszy wszyscy obecni odśpiewali pieśni majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach, potocznie zwane majówkami – to piękna polska tradycja, przez wiele lat kultywowana przez kolejne pokolenia. W tradycji ludowej wsi polskiej nabożeństwa majowe odprawiano przy kapliczkach już w latach 70. XIX wieku.


Abyś była uśmiechnięta w dniu tak ważnego święta. Abyś mimo biegu lat, zawsze kochała cały świat. Abyś duchem młoda była i nic sobie z problemów nie robiła. Tak składano w dniu 07 maja 2011 r. życzenia  z okazji 92 lat naszej wiejskiej nestorce Pani Stanisławie Kosiń. Życzymy w zdrowiu dalszych, długich lat życia.

>> 92 urodziny

23.04.2011 r. w Wielką Sobotę, przy pięknie ustrojonej kapliczce, proboszcz naszej parafii poświęcił pokarmy wielkanocne. Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VIII wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od XIV stulecia. Ważnym jest , aby poświęconych zostało siedem podstawowych pokarmów: chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól. Święcenie pokarmów to jeden z gestów, który przypomina nam o zbliżającym się zmartwychwstaniu Chrystusa.
Zyczenia Wielkanocne 2011
W poniedziałek 18.04.2011 r. Panie w naszej wiosce porządkowały skwer w centrum wsi. Koszono, grabiono, zbierano śmieci, czyszczono chodniki i krawężniki. Borowce to sołectwo, gdzie społeczność lokalna wykazuje inicjatywę obywatelską, angażuje się do prac upiększających i promujących wieś


Spotkanie inaugurujące Forum Debaty Publicznej "Społeczeństwo obywatelskie - kapitał społeczny" odbyło się w Pałacu Prezydenckim w dniu 24.03.2011 r. Wziął w nim udział Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz doradcy Prezydenta RP - Pan Tadeusz Mazowiecki i Pan Henryk Wujec. Gminę Dąbrowa Zielona reprezentowała Aleksandra Fuchs - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy. W pierwszej debacie zatytułowanej "Aktywność obywatelska - szanse i bariery" udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci i osoby, które na co dzień działają na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Podczas dyskusji o społecznym zaangażowaniu Polaków określone zostały przeszkody dla aktywności obywatelskiej i sposoby ich likwidowania.

W dniu 28.02.2011 r. odbyło się w Borowcach zebranie wiejskie w sprawie wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej. W zebraniu uczestniczyło 38 mieszkańców oraz zaproszeni goście reprezentujący  władze Gminy Dąbrowa Zielona - Pani Maria Włodarczyk Wójt Gminy, Pan Adam Szkop - Przewodniczący Rady Gminy , Pan Andrzej Pączek - Radny Gminy i Pani Halina Huras - Sekretarz Gminy. Zebraniu przewodniczył Pan Józef Mysłek – opiekun sołectwa Borowce.Na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo Wyborczym w dniu 27.02.2011 r. oprócz Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowcach obecni byli zaproszeni goście: Pani Maria Włodarczyk – Wójt Gminy Dąbrowa Zielona oraz przedstawiciele Zarządu Gminnego ZOSP RP w Dąbrowie Zielonej : Pan Henryk Sobel – Prezes , Pan Tadeusz Zieliński – Wiceprezes oraz Pan Tadeusz Ciastko – Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Częstochowie. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności (finansowego i komisji rewizyjnej) oraz dyskusji, walne zebranie w głosowaniu jawnym udzieliło absolutorium ustępującemu zarządowi jednostki. Następnie wybrano nowy zarząd oraz przyjęto plan pracy i plan finansowy na rok 2011.

WYNIKI WYBORÓW

W dniu 23.02.2011 r. podczas VI sesji Rady Gminy w Dąbrowie Zielonej, Pani Maria Włodarczyk Wójt Gminy wręczyła wszystkim sołtysom z terenu naszej gminy kwiaty i podziękowanie za pracę w ubiegłej kadencji. 
"Dzisiaj bycie sołtysem to nie tylko samo administrowanie. To również skuteczne reprezentowanie sołectwa w gminie i dbałość, aby postulaty Zebrania Wiejskiego znalazły swoje odzwierciedlenie w planie jej rozwoju". - to cytat z podziękowania, jakże przejrzysty i na czasie.


Komunikat


W niedzielę 27.02.2011 r. o godz. 18-tej odbędzie się w świetlicy zebranie sprawozdawczo - wyborcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowcach.

28.02.2011 r. w poniedziałek o godz. 17-tej odbędzie się w świetlicy Zebranie Wiejskie w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w zebraniach.Luty 2011 - zawieszono działalność świetlicy "Leśny Zakątek". Powodem takiej decyzji było niedopatrzenie władz poprzedniej kadencji, która placówkę nie umieściła w strukturze organizacyjnej Urzędu Gminy w Dąbrowie Zielonej. Tym samym nie ma podstaw do finansowania świetlicy. Po uporządkowaniu gminnej dokumentacji i opracowaniu nowej struktury urzędu, działalność świetlicy zostanie wznowiona.Przykładowy obraz29.01.2011 r. Karnawał  - super zabawa w świetlicy, młodzi, starsi, trochę starsi  - bawiono się wspólnie bez względu na wiek. Wspólne spędzanie czasu integruje społeczność lokalną , powoduje nawiązywanie relacji międzypokoleniowych, wspieranie i propagowanie idei aktywnego życia wśród seniorów oraz włączenie ich w działania wolontaryjne na rzecz innych grup w środowisku lokalnym.

>>Zapraszamy do galerii

 


Uroczyste, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Razem na wyżyny” w dniu 26.01.2011 r. przyjęło w poczet członków Lokalnej Grupy Działania gminę Dąbrowa Zielona. W zebraniu uczestniczyło 20 osób reprezentujących różne sołectwa naszej gminy. Przedstawicielami Borowców były Panie – Aleksandra Fuchs i Anastazja Kosiń. Obecnie Stowarzyszenie skupia gminy – Dąbrowa Zielona, Mykanów, Miedźno, Kłomnice, Kruszyna i Rędziny. Gminą wiodącą jest gmina Mykanów, upoważniona do składania wniosków w imieniu wszystkich zainteresowanych gmin. Więcej informacji na stronie http://www.razemnawyzyny.pl/

 

 


Sylwester to jedna z najhuczniej świętowanych nocy w roku. Święto pożegnania starego i przywitania nowego roku jednoczy ludzi na całym świecie. Dlatego też wieczorem 31.12.2010 r. rozpoczęła się w świetlicy w Borowcach międzypokoleniowa zabawa sylwestrowa. Zabawa do białego rana zintegrowała 24 osoby w różnym wieku, które się doskonale bawiły. Królował szampan, muzyka i fajerwerki.

  

font-size: 12px

../images/stories/separator.jpg/p